Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Yumurtlayan Memeli Ornitorenk

Yumurtlayan Memeli Ornitorenk

Memeliler sadece doğum yaparak ürüyorlar sanıyorsanız yanılıyorsunuz! Çünkü dünyada yumurtlayarak çoğalan memeli hayvanlar da var ve bu ilginç hayvanlar dünyada son derece nadir bulunuyorlar. Bugün hala varlığını sürdüren 5 ayrı yumurtlayan memeli hayvan var ve ornitorenk bu hayvanların en popüleri. Sadece yumurtlayan değil aynı zamanda bir deniz memelisi de olan ornitorenk adeta bir ilginçlikler yumağı. İşte bir sürü sıra dışı özelliği ile karşınızda sevimli canlı ornitorenk.

Keşfedildiğinde gerçekliğinden şüphe edilmiş!

Bilim dünyası ornitorenk ile 1799 yılında tanışmış.
Bilim dünyası ornitorenk ile 1800 yılında tanışmış.

Ornitorenk keşfedildiğinde İngiltere’ye gönderilen ornitorenk postu bilim insanlarının böyle bir hayvanın varlığı konusunda ikna olmasını sağlayamamış. Daha önce hiç görmedikleri bu hayvanın ilginç özellikler sergileyen postuna bu nedenle şüphe ile yaklaşmışlar. Ornitorenk ancak 1800 senesinde bilim dünyasında kabul edilmiş.

Ördek gagalı

Ornitorenk gagası ördek gagasını andırıyor.
Ornitorenk gagası ördek gagasını andırıyor.

Bilimsel ismi Ornithorhynchus anatinus ve genel ismi platipus olan ornitorenk ördeğe benzer gagası ile dikkat çekiyor. Bu gaga aslında son derece işlevsel; bu gaga aynı zamanda bir duyu organı.

Dişiler daha minnak

Dişi ornitorenk daha küçük oluyor.
Dişi ornitorenk daha küçük oluyor.

Erkek ornitorenklerin boyu erkeklerde 50 dişilerde ise 46 cm’ye ulaşıyor. Yağ depolamak için kullandıkları kuyruklarının uzunluğu dişilerde 8-13, erkeklerde 10-15 cm kadarken bu sevimli hayvanların ağırlıklarıysa 700 gram ile 2,4 kilo arasında değişiyor.

Elektriği algılayabiliyor!

Ornitorenk elektriği algılayabiliyor!
Ornitorenk elektriği algılayabiliyor!

Ornitorenk monotrem yani tek delikli hayvanlar arasında elektriği algılayabilen tek canlı. Zaten avlanmak için de bu yeteneğini kullanıyor ve avlarını yaydığı elektrikler sayesinde bulup yakalıyor. Ördeğe benzer gagasının uç kısmında yer alan elektro alıcılar ile canlıların yaydığı elektrik dalgalarını algılayan ornitorenk yazımızın başında da söylediğimiz gibi çok sayıda ilginç özelliğe sahip ve elektriği algılayabilmesi de bu özelliklerden biri.

Hem suda hem karada yaşıyor

Ornitorenk yarı suda yaşayan bir hayvan
Ornitorenk yarı suda yaşayan bir hayvan

Bu koca gagalı canlılar yarı suda yaşıyorlar yani hem karada hem suda yaşıyorlar ve zamanlarının büyük bir bölümünü nehirlerde yiyecek arayarak geçiriyorlar. Gagaları ile algıladıkları nehir diplerindeki kerevet, su solucanı gibi canlılar ile besleniyorlar.

Genellikle 2 tane yumurtluyor

Ornitorenkler genellikle 2 tane yumurtlar, ama bazen bir ya da 3 tane yumurtladığı da görülebilir.  Dişi ornitorenk yavrularını 3-4 ay süresince emzirirler ve yavrular 17 aylık olduklarında yuvalarını terk ederek kendi hayatlarına yelken açarlar.

Evet, ilginç hayvanlar denilince akla gelen ilk canlı ornitorenk gördüğünüz gibi sadece görüntüsü ile değil diğer özellikleri ile de ilginç tanımını sonuna kadar hak ediyor, değil mi?

Yine gayet ilginç bir hayvan olan panda karınca ile de tanışmaya ne dersiniz?

 

Ayrıca bakınız

Balıklara “Dövme” İşkencesi

Bundan bir kaç yıl önce Çin’de ortaya çıkan ve dünyanın her yerindeki hayvan hakları savunucuları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir