Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Yok Olmaya Yüz Tutmuş Muhteşem Bir Çiçek: İstanbul Kardeleni

Yok Olmaya Yüz Tutmuş Muhteşem Bir Çiçek: İstanbul Kardeleni

Her zaman söylediğimiz gibi Türkiye hem hayvan hem de bitki çeşitliliği açısından çok zengin ancak ne yazık ki Türkiye’de yaşayan hayvanlar ve bitkiler hem de büyük bir hızla yok oluyor. Kardelen denilince çoğumuzun aklına soğuk bölgelerde yetişen kardelenler gelir. Ancak Türkiye’de sadece 2 endemik yani sadece Türkiye’de yetişen kardelen türü var ve bunlardan biri de İstanbul kardeleni.  Türkiye’ye özgü bitkiler arasında her alan bu güzel çiçek narin ve estetik görüntüsü ile dünyayı güzelleştiriyor tüm çiçekler gibi.

Sadece İstanbul’da yetişmiyor

İstanbul kardeleni

İstanbul kardeleni, bilimsel ismi ile Galanthus plicatus subsp. byzantinus ismi her ne kadar İstanbul kardeleni olsa da İstanbul ile birlikte Kırklareli, Bolu ve Bursa’da da yetişiyor.

Mekanı göknar ve kayın ormanlarının kenarı

İstanbul kardeleni göknar ve kayın ormanlarının yanında, çevresinde görülüyor.

Ocak-Nisan ayları arasında çiçek açıyor

Bu muhteşem güzellikteki bitki Ocak ve Nisan arasında çiçek açıyor. Bilim dünyasında ilk kez 1893 yılında tanıtılan İstanbul kardeleni ne yazık ki artık yok olmaya yüz tutmuş durumda.

Doğal yaşam alanları yok ediliyor!

İstanbul ve çevresindeki tüm ormanların hatta tek tek ağaçların bile büyük bir kararlılıkla yok edildiği bir dünyada endemik bir tür olan İstanbul kardeleni de yok olma sınırına gelmiş durumda. İstanbul kardeleni İstanbul ve çevresinde yok olduğunda dünya muhteşem bir güzelliği daha kaybetmiş olacak ne yazık ki…

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir