Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Yenilebilen Çiçekler İle Tanışın

Yenilebilen Çiçekler İle Tanışın

Çiçek denilince aklımıza doğanın muhteşem güzellikteki bin bir parçası geliyor. Gerçekten de çiçekler dünyanın en güzel canlıları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ama çiçeklerin gizli kalmış bir yönü daha var; birçok çiçek yenilebiliyor üstelik kendilerine has lezzetleri ile tat alma duyumuzu şaşırtmayı başarıyorlar. Tabi ki çiçekler yenilebiliyor deyip güzelim çiçeklerin dibine darı ekmeyelim 🙂 . Arada sırada yenilebilir çiçekler ile yemeklerimize, tatlılarımıza farklı bir aroma katıp, görsel açıdan da zenginleşmelerini sağlamakla yetinelim. Çok sayıda yenilebilen çiçek var ama biz yazımızda yalnızca bir kısmına yer verebileceğiz. Bu arada şunu da eklemeden geçmeyelim; her çiçek yenilebilir değil hatta bazı çiçeklerin ve bitkilerin zehirleyici etkisi var. Bu nedenle yemeklerinizde ya da tatlılarınızda çiçek kullanmadan önce yenilebilir çiçekler olduğundan emin olmalısınız. İşte bir kaç yenilebilir çiçek.

Fuchsia X hybrida – Fuşya

Fuşya yenilebilen çiçekler arasında en estetiklerinden biri
Fuşya yenilebilen çiçekler arasında en estetiklerinden biri

Güzelliği ile her zaman en sevilen çiçeklerden biri olan fuşya yenilebilen bir çiçek. Tadınıysa hafif mayhoş olarak tanımlayabilmek mümkün. Fuşya özellikle tatlıları süslemek için kullanılan bir çiçek.

Rosa rugosa – Japon gülü

Japon gülünün çiçeğinin yanı sıra meyvesi de yeniliyor.
Japon gülünün çiçeğinin yanı sıra meyvesi de yeniliyor.

Aslında Japon gülünü hemen her gün yiyoruz ya da içiyoruz çünkü Japon gülünün meyvesinden kuşburnu elde ediliyor. Marmeladı, çayı yapılan kuşburnunun yanı sıra bu güzel çiçeğin kendisi de yeniliyor ve kuşburnundan tahmin edebileceğiniz üzere çiçekleri de gayet lezzetli ve aromatik. Yalnız bu çiçeğin yapraklarının beyaz bölümleri acı olduğu için bu bölümleri yememek gerekiyor.

Chamaemelum nobile – Alman papatyası

Alman papatyası en bilinen yenilebilir çiçeklerden biri.
Alman papatyası en bilinen yenilebilir çiçeklerden biri.

Papatya çayını bilmeyen yoktur, ancak her papatya değil Alman papatyası olarak adlandırılan Chamaemelum nobile yenilebiliyor. Hoş bir aroması olan Alman papatyası çayın yanı sıra özellikle tatlı yapımında kullanılabiliyor.

Cucurbita pepo – Kabak çiçeği

Kabak çiçeği özellikle Ege mutfağının gözdesi.
Kabak çiçeği özellikle Ege mutfağının gözdesi.

Ege yöresi doğal güzellikleri kadar kendine has mutfağı ile de haklı bir üne sahip ve kabak çiçeği Ege mutfağının gözdesi. Kızartması, dolması, yemeği yapılan kabak çiçeği muhteşem lezzeti ile bu kadar çok sevilmeyi sonuna kadar hak ediyor doğrusu.

Tagetes tenuifolia – Kadife çiçeği

Baharat severler için kadife çiçeği harika bir seçenek.
Baharat severler için kadife çiçeği harika bir seçenek.

Tatlılarda kullanılan çiçeklerin yanı sıra salatalara, et yemeklerine bile koyulabilen yenilen çiçekler de var ve kadife çiçeği de bunlardan biri. Baharlı tadı ile yemeklere değişik bir tat katmanın yanı sıra süslemek için de mükemmel bir seçenek.

Calendula officinalis – Aynısefa çiçeği

İşte yine baharlı ve acımsı tadı olan yenilebilir bir çiçek; aynısefa.
İşte yine baharlı ve acımsı tadı olan yenilebilir bir çiçek; aynısefa.

Aynısefa çiçeği de baharlı ve acımsı bir lezzete sahip. Bu nedenle baharat ve acı severler bu güzel çiçeği yaratıcılıklarını konuşturarak birçok farklı yemekte kullanabilirler. Ayrıca bu çiçeğin kullanıldığı yemeklere sarı bir renk verdiğini de eklemeden geçmeyelim.

 

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir