Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Yeni doğmuş yavru kediler hakkında 10 ilginç bilgi

Yeni doğmuş yavru kediler hakkında 10 ilginç bilgi

Dünyanın en sevimli canlılarından biri tabi ki yeni doğmuş kedilerdir. Bebek pisiler öylesine şeker görünürler ki aklımızı başımızdan alırlar. Ancak bu kadar sevimli görünen yeni doğmuş yavru kediler aslında aynı zamanda çok savunmasızdırlar ve tamamen annelerinin bakımına muhtaçtırlar. Bu nedenle eğer yeni doğmuş ve annesiz kalmış bir yavru kedi bulursanız onunla annesiymiş gibi ilgilenmeniz gerekir ki ilgilenseniz dahi ne yazık ki çoğu kez annesi olmayan yavru kedileri kurtarma çabaları hüsranla sonuçlanır. Evet, konumuza dönelim; baktığınızda içinizi vıcırdatan, sevgiden kalbinizi hızla attıran sevimli bebiş kedileri yakından tanımaya ne dersiniz? İşte yeni doğmuş kediler ile ilgili ilginç gerçekler.

1- Yavru kediler 3-4 haftalık olana kadar göremez ve duyamaz

yeni-dogmus-kedi

Kedilerin gözleri kapalı olarak dünyaya geldiklerini hepimiz biliriz, yavru kedilerin gözleri ortalama olarak 7-14 günlükken açılır ancak gözleri açıldığında hemen görmeye başlamazlar. Yavru kediler 3-4 haftalık oluncaya değin gözleri tam olarak görmez ve ayrıca kulakları da duymaz. 4 haftalık olduktan sonra tam anlamıyla görme ve duyma yetilerini kazanırlar. Bu arada kedilerin gözleri ne zaman açılır sorusunun da yanıtını öğrenmiş oldunuz 🙂 .

2- Yeni doğmuş yavru kediler günde en az 18 saat uyurlar

Yavru kediler günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler. Yeni doğmuş bir yavru kedi günün en az 18 saatini uyuyarak geçirir.

3- Yeni doğmuş kediler mırlarlar

yeni-dogmus-kedi-ve-annesi

Kedi denilince akla gelen ilk şeylerden biri bu harika canlılara özgü bir davranış olan mırlamadır. Yeni doğmuş yavru kediler de aynı yetişkin kediler gibi mırlarlar. Özellikle anneleri kendilerini temizlerken ve meme emerken hemen hemen tüm bebek kediler mırıldanır.

4- Yeni doğmuş kedilerin koku alma duyusu çok kuvvetlidir

yeni-dogmus-kedi-1

Yeni doğmuş yavru kediler kör ve sağırdır peki annelerini nasıl bulurlar ve tanırlar? Tabi ki burunları ile! Zira yeni doğmuş kedilerin koku alma duyusu çok gelişmiştir ve bu duyu sayesinde annelerini tanırlar ve bulabilirler. Yavru kedilerin gözleri ve kulakları açılınca koku alma duyularının keskinliği de azalır. Ancak yine de kedi burnu hakkında 6 şaşırtıcı bilgi yazımızda da belirttiğimiz gibi kedilerin burnu insanlardan ve köpekler de dahil olmak üzere birçok diğer hayvandan çok daha iyi koku alır.

5- Yavru kediler sağlak yada solak olabilirler

yeni-dogmus-kediler

Kediler de aynı insanlar gibi sağlak ya da solak olabilirler, yani bazı kediler sağ patilerini kullanırken bazılarıysa sol patilerini kullanırlar. Yeni doğmuş yavru kediler de dünyaya sağlak yada solak olarak gelirler. Eğer bebiş pisileri yakından gözlemlerseniz hangi patilerini kullandıklarını kolayca fark edebilirsiniz.

6- Yavru kediler her yere girebilirler

yeni-dogmus-kedi-yavrusu

Eğer evinizde yeni doğmuş kediler varsa son derece dikkatli olmanız gerekir çünkü minik pisiler kafalarının geçtiği her yerden geçebilirler ve kafaları da çok küçük olduğu için en aklınıza gelmeyecek deliklere girip başlarını belaya sokabilirler.

7- Yeni doğmuş kedilerin bıyıkları gelişim süreçlerinde önemli rol oynar

yeni-dogmus-kedi-yavrusu-1

Yavru kediler dünyaya kör ve sağır şekilde gelseler de keskin koku alma duyularının yanı sıra bıyıkları da dünyayı tanımalarına yardım eder. Yeni doğmuş yavru kediler çevreyi bıyıkları sayesinde algılar ve tanırlar. Bu durum hayatları boyunca da devam eder. Kedilerin kusursuzluk sırrı kedi bıyığı yazımıza göz atarak bıyıkların kediler için ne denli önemli olduğunu öğrenebilirsiniz.

8- Bütün yavru kediler dünyaya mavi gözlü olarak gelirler

yeni-dogmus-kediler-1

Birçok insan estetik algıları nedeniyle mavi gözlü kedileri daha güzel bulurlar, elbette bu bizim için geçerli değil zira bizce gözleri ne renk olursa olsun tüm kediler ve hayvanlar güzeldir. Yeni doğmuş yavru kedilerin tümü mavi gözlü olarak dünyaya gelirler ve ancak 8 haftalık olduklarında gerçek göz renkleri ortaya çıkar.

9- Yavru kedilerin 26 dişi vardır

yeni-dogmus-kedilerin-disi

Sanılanın aksine yavru kediler dişsiz olarak doğmazlar, dişleri vardır ama oldukça miniktir ve zamanla büyür. Yavru kedilerin 26 dişleri vardır ve 3-4 aylıkken diş değiştirme sürecine girerek bebeklik dişlerini dökerler ve ortalama olarak 6 aylık olduklarında diş değiştirme sürecini tamamlarlar. Yavru kedilerin 26 dişi varken yetişkin kedilerin diş sayısı 30’dur.

10- Genellikle 1-9 arasında yavru kedi dünyaya gelir

yavrularini-emziren-anne-kedi

Kediler bir batında genellikle 1-9 arasında yavru dünyaya getirirler ancak elbette daha fazla bebeğin de aynı anda doğması mümkündür. Bu arada dünya rekoru bir batında tam 19 yavru kedi dünyaya getiren kedidedir 🙂 .

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

4 Yorumlar

 1. Ertuğrul güney

  Neden yasakladıklarını anlamadım. Peygamber âleyhisselâm’ın kedisi vardı.

 2. Ertuğrul güney

  sayın editör,
  ışid haberi içindi silin lütfen.

 3. SÜMEYYE KÖKÇÜ

  MERABA BENİM 6 TANE YAVRU KEDİM DOĞDU 6 TANELER ANCAK 1 TANESİNİN ENGELLLİ OLDUĞUNU DUSUNUYORUM ENGELLLİ OLDUĞUNU NASIL ANLAYABİLİRİM YADA ANLARSAM NE YAPMAM GEREK

  • Selamlar, veterinere götürmeniz ve öncelikle bir engeli var mı varsa nedir onu öğrenmeniz gerekir. Sonrasında engeline göre farklı bakım ihtiyaçlarına göre bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir