Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Yaşlılar Kedi Terapisi İle Daha Sağlıklı Ve Mutlu Hale Geliyor

Yaşlılar Kedi Terapisi İle Daha Sağlıklı Ve Mutlu Hale Geliyor

Kedilerin hayatlarımızdaki varlığına “aman ne şeker hayvanlar” penceresinden bakmak biraz haksızlık oluyor çünkü kediler insan sağlığına sağladıkları ciddi faydalarla aslında bizlerin onlara verdiğinden çok daha fazlasını veriyorlar bizlere, tabi almasını daha doğrusu minnetle kabul etmesini bilene. Kediler tüm dünyada uzun yıllardır terapi için kullanılıyor ve özellikle yaşlı terapisi konusunda tek kelimeyle mucizevi etkilere sahipler. Elbette kedi terapisi yalnızca yaşlılar için kullanılmıyor, ağır hastalıklar ile mücadele eden, sosyalleşme, kendine güven gibi sorunlar yaşayan çocuklar ve travmalar nedeni ile uzun süredir hastanede yatmak zorunda kalan hem çocukların hem de yetişkinlerin tedavilerinde destekleyici unsur olarak kedi terapisinden yararlanılıyor. Yazımızın konusu olan yaşlı terapisi ise yaşlıların hem daha sağlıklı hem de daha uzun yaşamasına yardımcı oluyor.

Stres ile savaşıyor!

Ülkemizde kedi terapisi ile ilgili yapılan en önemli çalışmalardan biri Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevi’nde yapılmış. “Yaşlı bireylerde hayvan destekli terapilerin uygulanması” içerikli bir araştırma kapsamında hayatını huzur evinde sürdüren ve araştırmaya gönüllü olarak katılan yaşlılara haftanın bir günü kedilerle birlikte zaman geçirme şansı sunuldu. Araştırma başlamadan önce ve tamamlandıktan sonra yaşlılardan alınan türükürük örneklerine yapılan kortizol analizleri ile yaşlıların kedilerde geçirdikleri 1 ayın sonunda stres düzeylerinde ciddi şekilde düşüş olduğu görüldü.

Hayata bağlıyor

Kedilerle yaşlı terapisi bunun yanı sıra kendini yalnız ya da işe yaramaz hisseden yaşlı bireyleri hayata bağlıyor ve stresi azalan, hayata sıkıca tutunan yaşlı bireylerin genel sağlık durumlarında ciddi şekilde iyileşme oluyor. Bu da kedilerin yaşlıların yaşam kalitesini yükselttiği ve hayatını uzattığı anlamına geliyor.

Bu kedilere eğitim veriliyor

Terapi kedileri sertifikalı olmak zorunda ve bu sertifikayı almak için özel bir eğitimden geçiriliyorlar. Kısacası kedi ile yaşlı terapisi sayesinde evlerde ya da huzur evlerinde yaşayan yaşlı bireyler çok daha mutlu ve sağlıklı hale geliyor ve bu da kedi kardeşlerimizin insan hayatına kattığı artılardan sadece biri…

 

 

Ayrıca bakınız

Köpeklerden Başka Derdi Kalmayan İnsanlar..

Evet kesinlikle kendi cinsimin hiçbir derdinin kalmadığına, tek sıkıntılarının “köpekler” olduğuna karar verdim. Bu karara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir