Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Havlayan / Yasa Dışı Üretimde Kullanılıp Hastalanınca Bir Yol Kenarına Atılan Bully Köpek

Yasa Dışı Üretimde Kullanılıp Hastalanınca Bir Yol Kenarına Atılan Bully Köpek

Geçtiğimiz yıl Eylül ayının başlarında İzmir’de şehir dışında hayvan severler korkunç bir manzara ile karşılaştılar, yol kenarında çok zayıf, ufak tefek beyaz bir köpek öylece yatıyordu ve yanına yaklaştıklarında köpeğin bir Bull terrier olduğunu gördüler, ancak tek gördükleri bu değildi, yol kenarına öylece atılmış olan köpeğin ayakları tutmuyordu. Yani onu oraya resmen ölmesi için atmışlardı, çünkü yürüyemeyen köpeğin oradan gitme şansı yoktu.  Eğer o gün oradan, şehir dışındaki o yoldan tesadüf eseri geçmeselerdi o köpek oracıkta yaşamını yitirecekti büyük ihtimalle.

Başına ne geldiğini bilmedikleri zayıf, ayakları tutmayan beyaz köpeği hemen oradan aldılar ve veterinere götürdüler, yapılan detaylı muayeneler sonucunda köpeğin toksoplasma nedeni ile yürüyemediği ortaya çıktı. Ortaya çıkan bir şey daha vardı, Bully ismini verdikleri köpeğin birden fazla kez doğum yaptığı. Bu bilgi şehir dışında bir yol kenarına atılan Bully’nin hikayesinin nasıl geliştiğini anlamalarını sağladı.

Bully yasa dışı üretimde kullanılmıştı ve parazit ilacı bile verilmemişti!

Yapılan muayene neticesinde en fazla 3 yaşında olduğu ve bu kadar genç olmasına karşın defalarca doğum yaptığı belirlenen Bully’nin yasa dışı köpek üretimi için kullanılan binlerce candan biri olduğu açıktı. Dört ayağı da tutmuyordu çünkü toksoplazma nedeni ile kaslar erimiş, eklemleri kilitlenmişti. Toksoplazma felce neden olduğundan eklemleri ve kasları kullanılamaz hale gelen Bully bu nedenle artık yürüyemiyordu. Oysaki onu üretimde kullanıp üzerinden para kazananlar eğer parazit ilacı vermiş olsalardı Bully bugün bu durumda olmayacaktı. Yani bir canın üzerinden binlerce lira kazananlar ona üç kuruşluk parazit ilacı bile vermemişlerdi!

Bully için yurtdışından ilaç getirtildi

Toksoplazma teşhisi sonrası Bully için yurt dışından ilaç getirtildi, büyük umutlarla uygulandı ancak hastalığın üzerinden uzun zaman geçmiş olması sebebiyle bu ilaç da işe yaramadı. Bully henüz 3 yaşında ancak ayaklarını bir daha kullanma şansı ne yazık ki yok.

Bully’nin geçici yuvaya ihtiyacı var

Bully yürüyemediği için hayvan severler ona bebek arabası aldılar, böylece düzenli olarak dışarı çıkıp hem güneşlenmesini hem de temiz hava almasını sağlıyorlar. Bully’nin bir süredir kaldığı geçici yuvadaki zamanı doldu, yani insanlar tarafından kullanılıp, gerekli bakımları yapılmayıp sonra da patileri tutmaz halde bir yol kenarına atılan Bully’nin çok acil bir geçici yuvaya ihtiyacı var.

Bully her şeye rağmen çok neşeli bir köpek

Ukalahayvan’a konuşan hayvan kurtarıcısı Binnur Kavlak “Bully her şeye rağmen çok neşeli ve mutlu bir köpek. İnanılmaz uyumlu, sürekli gülümsüyor ve sürekli kuyruk sallıyor. Ona geçici yuva olacak insan emin olmalı ki Bully hayatına sevgi ve mutluluk katacak.” diyerek Bully’nin ne denli özel bir can olduğunun altını çiziyor.

Bully’ye geçici yuva olmak için burayı tıklayarak ya da 2cat1paw@gmail.com adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz.

SATIN ALINAN HER HAYVAN BULLY GİBİ BİNLERCE CANIN ACI ÇEKTİĞİ ANLAMINA GELİYOR! SATIN ALMAYIN SAHİPLENİN VE BU KORKUNÇ SUÇLARA ORTAK OLMAYIN!

 

 

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir