Pazar , Temmuz 21 2019
Anasayfa / Düşünen / Yakuza Dövmeleri

Yakuza Dövmeleri

Japonya’nın nesi ünlü denilse TV’lerde verilen beşinci sınıf filmlerle büyüyen nesil direkt olarak Yakuzası cevabını verir. Oysaki o Japonya‘nın ki kimonosu, ikebanası (çiçek süsleme sanatı), Budizmi, bonzaisi yani yakuzaya gelene kadar çok daha hoş ve ünlü şeyleri de vardır, ama nedense mafya kadar ilgi çekmiyor bazı yerlerde. Neyse, yazımızın konusuna dönersek Yakuza her ne kadar Japon mafyası olsa da yine de Japon kültürünün geneline uygun olarak kendine has bir havası ve tarzı olduğunu da inkar edemeyiz. İşte Yakuza’nın bu kendine has havası ve tarzının en önemli parçası da dövmeleri.

Yakuza dövmeleri bağlılık yeminin simgesi

Japon mafyası Yakuza elemanlarının yaptırdığı dövmeler tabi ki “aman süslü görüneyim, seksi olayım” mantığı ile yapılmıyor, ya da yaptırılmıyor. Yakuza dövmeleri bağlılık yemininin simgesi, hani şu filmlerde gördüğümüz dillere destan Yakuza bağlılık yeminin simgesi :).

Klan sembolleri

Yakuza dövmeleri genellikle çok büyüktür hatta bazen vücudun tümünü kaplar, ama sanmayın ki bu dövmeler öylesine seçilmiş güzel desenlerin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Yakuza dövmesi klan sembollerini içerir ayrıca milliyetçi semboller de Yakuza dövmelerinin önemli unsurlarındandır.

Japon tarihi resmedilir

Yakuza milliyetçidir ve dolayısıyla dövmelerde milliyetçi sembollerin yanı sıra Japon tarihinden önemli anlara, olaylara da yer verilir. Çünkü Japon tarihi Yakuza’nın onurudur.

Japon kültürü de dövmelerin en önemli unsurudur

Yakuza Japon kültürüne de çok değer verir ve Yakuza dövmeleri Japon geleneksel kültür ögelerini de içerir.

Samuraysız olmaz!

Yakuza genel olarak kökeninin samuraylara dayandığı iddiasındadır. Geleneksel Japon savaşçıları yani samuraylar da Yakuza dövmelerinin olmazsa olmazıdır bu nedenle. Kısacası Yakuza dövmeleri renkli olsun diye yapılmaz, her bir dövme Yakuza ve Japon kültürü için önemli unsurların ustalıkla bir araya getirilmesi ile oluşturulur. Doğrusu süper de dövmeler, ne yalan söyleyelim 🙂 .

Ayrıca bakınız

Partilerin Seçim Bildirgesinde Yer Alan “Hayvan Hakları” Vaatleri Neler?

24 Haziran 2018’de gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne sayılı günler kaldı. Seçime …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir