Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / haber / Viranşehir’de Kaza Geçirdiği Sanılan Kedinin Tüfekle Vurulduğu Anlaşıldı

Viranşehir’de Kaza Geçirdiği Sanılan Kedinin Tüfekle Vurulduğu Anlaşıldı

Geçtiğimiz Ağustos ayında Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde hareketsiz yattığı fark edilip gönüllüler tarafından kurtarılan kedinin kaza geçirmediği tüfekle vurulduğu anlaşıldı. Kedinin çekilen röntgeninde belinden aşağıda 2 saçma olduğu görüldü, talihsiz tekir kedi ameliyat edilip saçmalar çıkartılsa da ne yazık ki felç kalması engellenemedi.

“Hekim saçmaları görünce bana sakin ol dedi”

Kedinin sokakta hareketsiz bulunması üzerine haber verilen ve o sırada Mersin’de olduğu halde uzaktan müdahale ile kedinin kliniğe alınmasını sağlayan ve şu an da Sultan ismini verdiği felçli kedinin bakımını üstlenmiş olan hayvan kurtarma gönüllüsü Evrim Bilgen olayı ukalahayvan‘a şöyle anlattı; “Şanlıurfa Viranşehir’de çalışıyorum. Yaz tatili için Mersin’e gitmiştim. Oradan vaka olduğu zaman yine ararlar beni orada olmasam bile. Ama hafif yaralanmalar uyuz vs oluyor genellikle. Ben de bir şekilde barınağa hekime bizzat yollatıp müdahale edip edemeyeceğini netleştirip tedavisini yaptırıp geri getirtiyorum hayvanları kendi bölgelerine. Yine beni aradılar bir kedi var kazalı diye. Kedi olunca korktum tabi, kazanın kedilerde hasarı daha büyük oluyor ne yazık ki. Fotoğraf video atın dedim. Bir video geldi, çarşı tarafında bir parkta denk gelmiş arkadaşlar. Kedi olduğu yerden kalkamıyor. Barınakta olması mümkün değil görünüşe göre ama 600 km’den yapabileceğim tek şey barınak ekibine kediyi merkeze aldırıp oradan kliniğe yine oradaki hekimle yollatmaktı. Ve öyle yaptım. Barınaktaki hekim kedinin felçli olmasından dolayı barınak imkanlarının yetersiz olacağını söyledi zaten ve direk kliniğe yollattım. Zaten istediğim de buydu. Klinikteki ertesi sabahında hekimimiz fakülteye röntgene götürdü ve beni aradı daha fakültedeyken: “Evrim bir şey söyleyeceğim ama sakin ol” dedi. “Röntgende iki tane saçma ve kalçanın birinde çıkık görünüyor” dedi. Beynimden vuruldum. Ne yapılması gerekiyorsa en hızlı şekilde yapılmalı dedim. Fakat kendine dokundurtmuyordu. Acıdan sürekli bağırıyor ve kıpırdayamıyordu hekimin söylediğine göre. O nedenle acil operasyonla saçmalar alınıp kalça düzeltilmeliydi. Ve o gün operasyona girdi. “

Sultan’ın röntgeni
Küçük kediden ameliyatla çıkartılan saçmalar

Sultan çişini-kakasını kendisi yapamıyor

Evrim Bilgen sözlerine “Sonrasında bir aydan biraz fazla bir süre klinikte kaldı. Çok hırçın olduğu için klinik çıkışı ona bakabilecek tecrübeli biri lazım diye düşündüm fakat sedef abla kafeste bakmayı dene bir deyince eve getirdim. Çişini, kakasını kendisi yapamıyor, günde 3-4 kez ben yaptırıyorum. Bu arada ilk felçli kedim olan Lorin’de bana gece-gündüz rehberlik yaparak felçli canlara bakmayı, çiş-kaka yaptırmayı öğreten ve bu sayede Sultan’a da bakabilecek bilgiyi edinmemi sağlamış olan felçli kedilerin annesi sevgili Sedef ablaya da çok teşekkür ettiğimi eklemeliyim.” şeklinde devam etti.

“Sultan hala çok çekingen”

Sultan’ın bakımını üstlenen gönüllü Evrim Bilgen kedinin hala çok çekingen olduğunu, insanlardan korktuğunu belirterek “yaklaşınca bağırıyor korku ile içim yanıyor” diyerek kedinin çektikleri yüzünden sadece fiziksel değil ruhsal olarak da zarar gördüğünün altını çiziyor.

“Lütfen felçli canlara yaşama şansı tanıyın!”

Evrim Bilgen Sultan gibi vurularak ya da farklı sebeplerle felç olmuş kedilerin yaşama çok bağlı olduklarını belirtiyor ve “Lütfen biraz cesaret! Onların da yaşamaya hakkı var ve bizler onlara bilinçli şekilde bakarak, sevgimizi vererek felçli de olsalar mutlu bir hayat yaşamalarını sağlayabiliriz.” diye ekliyor.

Sultan’ı tüfekle vuranlar bulunamadı

Ne yazık ki bir kediyi acımasızca tüfekle vurarak felç kalmasına neden olan kişi ya da kişiler bulunamadı…

Bir kediye tüfekle ateş edebilecek kadar kötü insanların toplum içinde elini kolunu sallayarak geziyor oluşuysa olayın diğer korkunç tarafı.

 

 

Ayrıca bakınız

Balina Eğitmenlerinden Korkunç İtiraflar

Yıllarca balinalarla akvaryum şovları yapan iki eğitmen korkunç itiraflarda bulundu. Vicdan azabı içinde yaşadıklarını belirten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir