Pazartesi , Mayıs 27 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Van Kedisi Hakkında Bilmedikleriniz

Van Kedisi Hakkında Bilmedikleriniz

Dünyanın hemen her yerinde Türkiye denilince akla gelen ilk şeylerden biridir Van kedisi. Ülkemize özgü bir kedi ırkı olan Van kedisi hem kendine has ve tabi ki çok estetik görüntüsü hem de ilginç karakter özellikleri ile Türkiye’nin simgelerinden biri olmayı fazlasıyla hak ediyor. Aynı zamanda dünyanın en popüler kedi ırkları arasında yer alan Van kedisi her ne kadar çok tanınsa da aslında bizler bile bu güzel kedilerle ilgili pek çok şeyi bilmiyoruz. İşte hemen hepimizin hayatı boyunca mutlaka karşılaştığı ve çok sevdiği hatta birçoğumuzun hayatını paylaştığı muhteşem canlılar olan Van kedileri hakkında bilmediklerimiz.

 

Van kedisi efsanesi

Van kedisinin bir efsanesi bile var! Van kedisi efsanesi halk arasında pek bilinmese de tabi ki Van yöresinde biliniyor. Efsaneye göre büyük tufandan kurtulmak için Nuh’un gemisine binen hayvanlar arasında olan Van kedisi Ağrı Dağı’ndan pek de uzak olmayan bir yerdeki gemiden Ağrı Dağı’na yüzerek gidiyor. Van kedilerinin dünyanın yüzmeyi seven nadir kedi ırklarından biri olmasının altında yatan nedenin de bu olduğuna inanılıyor. Ağrı dağına varan Van kedisini Allah’ın kutsadığı ve ona dokunarak eşsiz rengini verdiği de anlatılıyor bu efsanede. Yani efsaneye göre Van kedisi sadece bir kedi değil Allah’ın okşadığı kutsal bir hayvan.

Van kedisi sadece beyaz renkli olmaz

Van kedisi hangi renk olur diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim; halk arasındaki yaygın kanının aksine Van kedisi sadece beyaz renkli olmaz. Hatta beyaz Van kedilerinin birçoğunun alnında siyah bir leke bulunur. Saf kan bir Van kedisinin vücudunun %15’ine kadarının renkli olabileceği kabul edilir. Ancak bu renkler de sıradan renkler değildir. Van kedilerinin kuyruk ve baş bölgelerinde sarı, krem, kırmızımsı, siyah ve Tortoiseshell kedilerininki gibi tonlarda olması gerekir. Yani sanılanın aksine Van kedileri ille de bembeyaz değildir, ayrıca bu kedilere eşsiz görünümlerini kazandıran en önemli özelliklerinden biri de bu renkleri ve tabi ki renklerin kürklerinin üzerindeki dağılımıdır.

Bütün Van kedilerinin iki gözü farklı renklerde değildir

Yine yaygın kanı Van kedilerinin hepsinin bir gözünün mavi bir gözünün sarı olduğu yönünde, oysaki Van kedileri üç farklı göz rengine sahip olabilir; her iki gözü de kehribar sarısı olanlar, her iki gözü de turkuaz mavisi olanlar ve bir gözü turkuaz mavisi diğeriyse kehribar sarısı olanlar. Yani Van kedisinin gözleri ne renk olur diye merak ediyorsanız bu muhteşem kedilerin gözleri yukarıda saydığımız renklerde olabilir. Bu arada çok nadir olmakla birlikte daha koyu sarı hatta bazen kahverengi tonlarında gözlere sahip Van kedileri de vardır.

Van kedisi “yüzücü kedi” olarak tanınır

Van kedisi dünyadaki nadir yüzücü kedilerdendir. Suyu seven ve gayet iyi yüzebilen Van kedileri bu nedenle tüm dünyada yüzücü kedi olarak da tanınır. Bazıları bu kedilerin suyu sevmesinin ve iyi yüzebilmesinin altında yatan nedenin yazımızın başında anlattığımız efsane olduğuna inansa da bilimsel olarak bu durumun açıklaması Van kedilerinin Van gölündeki balıkları yakalamak için bu beceriyi geliştirdiği. Bu teori de tam olarak kanıtlanmış olmasa da gayet makul.

Van kedisi genellikle konuşkandır

Eğer konuşkan bir kedi arıyorsanız Van kedisi kesinlikle tam size göre! Çünkü Van kedileri genellikle sessiz tipler değildir, aksine bu tatlı kediler konuşmaya bayılırlar. Özellikle de insanlarla iletişim kurarken çok fazla konuşurlar. Elbette nadir de olsa sessiz sakin Van kedileri de çıkabilir karşımıza.

Van kedileri çok hareketlidir

Van kedilerinin en önemli özelliklerinden biri de arkadaş canlısı ve çok hareketli olmalarıdır. Van kedileri yüksek yerlerde dolaşmayı, zıplamayı hoplamayı çok severler. Hemen herkesle harika ilişkiler kurabilirler. Bu fotoğrafı da eminiz pek çoğunuz hatırlıyorsunuz; tilki ile kanka olan Van kedisi. Sadece bu fotoğraf bile aslında Van kedilerinin ne kadar muhteşem canlılar olduğunu kanıtlıyor, öyle değil mi?

 

 

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir