Pazar , Temmuz 21 2019
Anasayfa / Havlayan / Uzaya Gönderilen İlk Köpek Laika’nın Üzücü Hikayesi

Uzaya Gönderilen İlk Köpek Laika’nın Üzücü Hikayesi

İşte insanların yaptığı süper bir atraksiyon daha; uzaya köpek göndermek! Çoğu kişi için bu güzel bir şey, oysaki acaba köpek uzaya gitmek istedi mi? Tabi ki hayır! Ayrıca uzaya gidecek olan astronotlar bile aylarca hatta yıllarca hiç de hoş olmayan deneylerden geçiriliyorlar, ama tabi bu astronotların kendi iradeleri ile verdikleri bir karar. Ama Laika için böyle bir iradeden söz etmek tabi ki mümkün değil. İşte uzaya giden ilk köpek Laika ya da dilimizdeki söylenişi ile Layka. Bu arada Laika Rusçada “havlayan” anlamına geliyor.

Laika’nın öyküsü hiç de mutluluk verici değil!

Şeker köpek Laika Sovyetler Birliği tarafından uzay yolculuğunun insanlar için güvenli olup olmadığının, ya da başka bir deyişle ne kadar tehlikeli olabileceğinin anlaşılması amacıyla 3 Kasım 1957 tarihinde Sputnik-2 uzay aracı ile uzaya yollandı. Elbette onu kendi iradesi dışında uzaya yollayanlar bunun Laika için mutlak bir ölüm anlamına geldiğini biliyorlardı!

Layka R-7 roketi ile içinde bulunduğu bölmenin ayrılmasından bir kaç dakika sonra muhtemelen ortaya çıkan aşırı ısınma nedeni ile hayatını kaybetti. Aslında Laika uzaya çıkan ilk köpek değil insanlar tarafından uzaya ölüme gönderilen ilk hayvandı.

Laika’nın ne kadar korktuğunu düşünün!

Laika’nın zorla gönderildiği uzay yolculuğu sırasında ve öncesinde ne kadar korktuğunu ne kadar kötü şeyler yaşadığını bir düşünün! Laika insanların kendi istekleri, arzuları, hırsları ve merakları için acı çektirdiği, öldürdüğü ne ilk hayvan ne de son. Hayvan deneyleri hala bütün hızıyla sürüyor. Evet, artık Laika’yı geri getiremeyiz ama hayvanlar üzerinde deney yapan markaların ürünlerini satın almayarak en azından hayvanların korunmasına biraz da olsa katkı sağlayabiliriz.

 

 

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir