Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Uçan / Uçamayan Papağan Kakapo

Uçamayan Papağan Kakapo

Papağanlar aslında koskocaman bir kuş familyası ve dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan birçok papağan türü var. Yazımızın konusu olan kakapo ya da diğer ismi ile baykuş papağanı ise tüm papağanların içinde en özeli çünkü o uçamayan tek papağan. Gerçi bütün canlılar özeldir ama demek istediğimiz bu papağanı diğerlerinden ayıran çok önemli bir özelliği olduğu 🙂 . Uçamayan papağan kakapo Yeni Zelanda’ya özgü bir kuş türü.

Kakapo çok nadir bulunuyor

Kakapo çok nadir bulunan bir canlı.

Yeni Zelanda’da yaşayan kakapo papağanı çok nadir bulunan bir kuş türü. Zaten az olan bu kuşlar bir de Yeni Zelanda Maori yerlileri tarafından avlandığı için hepten yok olma tehlikesi ile karşı karşıyalar. Yani kakapo nesli tükenme tehlikesi altındaki türler arasında yer alıyor ne yazık ki.

Uçamadıkları için şişmanlayabiliyorlar

Kakapo kanatlarını yürürken denge sağlamak için kullanıyor.

 

Uçamayan papağan kakapo kanatlarını yürürken denge sağlamak için kullanıyor. Yani uçamasa da kanatları var. Ancak bu sevimli papağanlar uçamadıkları için pek hareketli değiller ve bu da beraberinde kilo almalarını getiriyor. Doğada şişmanlayan nadir canlılardan biri kendileri.

Sen misin şişmanlayan!

Kakapo sadece Maori yerlilerince değil kediler gibi bazı hayvanlarca da avlanıyor.

Tabi Maoriler de bu şişman besin kaynağını kaçırmıyorlar ve avlayıp yiyorlar. Bu arada Yeni Zelanda yerliler kakapo papağanlarını yalnızca avlamıyorlar aynı zamanda evcil hayvan olarak da besliyorlar.

Noktürnal canlılar

Noktürnal bir canlı olan kakapo geceleri aktif.

 

Kakapo noktürnal bir kuş, yani bu papağanlar geceleri avlanıyorlar gündüzleri ise dinlenerek geçiriyorlar. Zaten kakapo kuşlarının diğer adının baykuş papağanı olmasının sebebi de bu baykuşa benzer yapıları.

Dünyadaki sayılarının 100’den az olduğu düşünülüyor 🙁

Uçamayan papağan kakapo dünyayı terk etmek üzere.

Kakapo için nesli tehlike altındaki türler arasında yer alıyor demek biraz eksik bir tanım oluyor çünkü bu muhteşem kuşlardan dünyada 100 kadar bile kalmadığı düşünülüyor ne yazık ki.

Yeni Zelanda’ya özgü bir başka uçamayan kuş olan kivi hakkında bir yazı okumak için buraya tıklamanız yeterli bu arada.

 

 

 

Ayrıca bakınız

Çevrecilerden Hippi Festivaline Tepki: Kelebek Vadisi Kelebeklerindir!

Muğla ili, Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisindeki doğal bir hazine olan Kelebekler Vadisi Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir