Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Uçamayan Kuşların En Komiği Kivi Kuşu

Uçamayan Kuşların En Komiği Kivi Kuşu

Uçamayan kuş denilince herkesin aklına ilk gelen tavuk olsa da aslında tavuk tek uçamayan kuş değil tabi ki. Deve kuşu ve penguen de uçamayan kuşlar arasındalar ve gayet de popülerler, en azından herkesçe tanınıyor ve biliniyorlar. Oysaki Yeni Zelanda’ya özgü bir kuş, pardon uçamayan kuş türü olan kivi neredeyse hiç tanınmıyor. Kivi kuşunu tanımıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz çünkü kivi kuşu uçamayan kuşların kesinlikle en komiği!

Kanatları yok

Kivi kuşlarının kanatları yok

Bu sevimli kuşların kanatları yok ve büyüklükleri ortalama olarak uçamayan kuş kardeşleri tavuklarınki kadar. Erkekleri dişilerine göre daha toraman olan kivi kuşlarının ağırlıkları 1,5-4,5 kilo arasında değişiyor.

Kuyrukları yok

Kuş denilince akla gelen ilk şeylerden biri kuyruk ama kivi kuşlarının kuyruğu yok

Kivi kuşu kanatsız olmasının yanı sıra kuyruksuz da. Üstelik tüyleri de kuş tüyünden çok köpek tüyüne benziyor diyebiliriz, çünkü kivi kuşlarının tüyleri sert.

Gaga mı, o da ne?

Kivi kuşlarının gagası hortum şeklinde

Yeni Zelanda’nın simgelerinden biri olan kivi kuşlarının gagaları da yok. Yani tabi ki var ama gagalarının görünümü de bu kuşların totali gibi alışılagelmişin dışında. Kivi kuşlarının gagası gagadan çok bir hortum görünümünde. Elbette ki kivi kuşunun hortuma benzeyen gagası sevimli görünmesi için orada değil, bu kuşların temel gıdası yer solucanları ve gagalarının bu yapısı solucanları hem bulmalarını hem de mideye indirebilmelerini kolaylaştırıyor.

O yumurta o kuştan nasıl çıkıyor?

Kivi kuşu yumurtası kocaman!

Kivi kuşu yumurtası kendi boyutuna göre o kadar büyüktür ki o yumurtanın o kuştan nasıl çıkabildiğini anlamak gerçekten, işte dişi bir kivi kuşu ve yumurtası, sizce de şaşırtıcı değil mi?

Var mı benden hızlı koşan!

Kanatları, kuyruğu yok, gagası gagadan çok hortuma benziyor, kocaman yumurtluyor ama aynı zamanda o süper bir koşucu! Kivi kuşları çok hızlı koşmaları ile tanınıyor. Hatta o kadar hızlı koşuyorlar ki doğal ortamlarında bu kuşları görmek neredeyse imkansız. Bu arada, kivi kuşlarının nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Yani yakında hızlı koştukları için değil artık dünyada olmadıkları için göremeyebiliriz kivi kuşlarını.

İşte koşan kivi kuşları

 

Ayrıca bakınız

Sen Hiç Gördün Mü Rengarenk Bir Sincap: Hint Dev Sincabı

Sincap denince aklımıza gelen minnak, boz olarak tanımlanabilecek kendine has rengi ile süper sevimli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir