Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Türkiye’nin Gönüllü Ağaçlandırıcısı Anadolu Sincabı

Türkiye’nin Gönüllü Ağaçlandırıcısı Anadolu Sincabı

Türkiye coğrafi olarak harika bir ülke, bitki, hayvan çeşitliliği konusunda da coğrafi güzelliğine yakışır bir zenginliğe sahip. Daha doğrusu sahip-ti dememiz gerekiyor çünkü halihazırda çok sayıda hayvanın nesli tükenmiş durumda, birçoğu da nesli tükenmekte olan türler arasında ne yazık ki. Anadolu sincabı, bilimsel ismi ile Sciurus anomalus da Türkiye sınırları içerisindeki varlığını sürdüremez duruma gelmiş halde.

O bir sevimli!

Anadolu sincabı çok sevimli

İran sincabı ve Kafkas sincabı da denilen Anadolu sincabı neyse ki diğer isimlerinden de anlaşılacağı üzere Türkiye dışında farklı ülkelerde de görülüyor ve bu sayede Türkiye sınırları içinde nesli tükense bile dünyadan yok olmayacak! Çok sevimli olan Anadolu sincapları irice sincaplar olarak biliniyorlar, ama bu irice olmaları da onları koruyamamış anlaşılan.

Yiyecek konusunda çok seçici değil

Anadolu sincapları farklı gıdalarla besleniyor

Anadolu sincabı yiyecek açısından pek seçici değil. Besin skalasında kuş yavruları, ayçiçeği, mantar, yulaf, meyve gibi oldukça geniş alternatifler yer alıyor.

Doğal düşmanları arasında kediler de var

Kediler de Anadolu sincabının doğal düşmanları arasında

Anadolu sincabı kediler, baykuşlar,tilkiler gibi bazı hayvanlar tarafından avlanıyor yani bu hayvanlar Anadolu sincabının doğal düşmanları.

Ama daha büyük bir düşmanı var; insan!

Kürkü için yoğun şekilde avlanması bu güzel hayvanın Türkiye’de yok olmasına yol açtı

Lakin güzelim Anadolu sincabının Türkiye’deki neslinin tükenmesinin sorumlusu tabi ki karınlarını doyurmak için onu avlayan diğer hayvanlar değil, kürkü için onu, onları avlayan insanlar! Evet, Anadolu sincabı kürkü için avlana avlana artık yok denecek kadar az ne yazık ki Türkiye’de…

Anadolu sincabı yok olunca…

Anadolu sincapları yazın topladıkları tohumları ve kozalakları kışın yemek için gömüyorlar ve kışlık mamaları olan tohumları, kozalakları gömdükleri yeri unuttukları için yeni ağaçların çıkmasına yardımcı oluyorlar. Yani Anadolu sincabı Türkiye’nin ağaçlanmasına da katkı sağlayan bir tür, dolayısıyla o yok olunca kimse tohumları ve kozalakları gömüp unutmayacak, yani yeni ağaçlar çıkmayacak 🙁 .

 

 

 

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir yorum.

  1. Sincap candir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir