Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Türkiye’nin En Büyük Kuşu

Türkiye’nin En Büyük Kuşu

Türkiye hayvan ve bitki çeşitliliği açısından baş döndürücü bir zenginliğe sahip ancak ne yazık ki bu bitki ve hayvanları büyük bir hızla kaybediyoruz. Ayrıca endemik türler de yok oluyor ki bu yok olan türün neslinin de tükenmesi anlamına geliyor. Yani eğer bu hızla yapılaşmaya, avcılık ismi altında cinayet işlemeye, hayvanların ve bitkilerin doğal yaşam alanlarını talan etmeye devam edersek yakın bir gelecekte Türkiye toprakları üzerinde yalnızca beton binaların bulunduğu ve onların içine hapsolmuş insanların yaşadığı korkunç bir yer haline gelecek. Evet, bu durum değerlendirmesinin ardından esas konumuza yani Türkiye’nin en büyük kuşu olan toy kuşuna gelebiliriz. Türkiye’de yaşayan en büyük kuş olan toy sadece Türkiye’de değil Moğolistan’dan İspanya’ya dek uzanan geniş bir coğrafyada yayılım gösteren bir kuş türü, ya da daha doğru bir ifade ile türüydü zira toy kuşunun birçok ülkede nesli tükenmiş durumda ve ülkemizde de buna 5 kaldı desek yeridir.

Ağırlığı 18 kiloya ulaşabiliyor

Toy kuşunun bilimsel ismi otis tarda.
Toy kuşunun bilimsel ismi otis tarda.

Toy kuşunun bilimsel ismi otis tarda ve bu kuşların erkekleri birçok kuş türünde olduğu gibi dişilerine kıyasla çok daha iri boyutlara sahip. Erkek toy kuşlarının ağırlıkları 18 kiloya ulaşabiliyor kanat açıklıklarının mesafesi ise 260 santimi bulabiliyor. Dişi toy kuşları ise bunun ancak yarısı kadar bir büyüklüğe ulaşabiliyorlar ve ağırlıkları da maksimum 8 kilo oluyor.

Yetişkin erkek toy kuşlarının sakalı var

toy kuşu

 

Toy kuşlarının cinsiyetini boyutlarının yanı sıra yetişkin erkeklerin sakallarından da anlayabilmek mümkün, yetişkin erkeklerin bir sakalı oluyor ve bu da onlara gerçekten çok hoş bir görüntü katıyor.

Avcılar bu kuşlara karşı acımasızlar!

toy kuşu

Avcılar toy kuşlarına karşı ne yazık ki çok acımasızlar, bazı ülkelerde nesli tükenmiş durumda olan diğerlerindeyse çok az sayıda kalan toyları avlamak için avcıların kullandığı yöntem insanın ne kadar acımasız olabileceğini bir kez daha gözler önüne seriyor; avcılar toy kuşlarının bulunduğu bölgelere içi saman dolu bir toy kuşu maketi yapıp bırakıyorlar, bunu gören toy kuşları da mankenin yanına gelip kur yapmaya başlıyorlar ve avcılar tarafından öldürülüyorlar. 🙁

Türkiye’deki sayıları 2000’den az!

toy kuşu

Türkiye’nin en büyük kuşu toy aşırı avlanma ve habitatlarının yok edilmesi nedeni ile yok olmak üzere. Türkiye topraklarında şu an kalan toy kuşu sayısı 2000’den az. Bu da demek oluyor ki toy kuşu çok yakında artık olmayacak, çünkü bu kuşların yaşadıkları diğer ülkelerdeki popülasyonları da hızla azalıyor, öyle ki Fas’ta yalnızca 50 kadar kaldıkları tahmin ediliyor. Yani toy kuşu yalnızca Türkiye’deki hassas türler arasında değil dünyada nesli yok olmak üzere olan türler arasında yer alıyor.

Ayrıca bakınız

Sen Hiç Gördün Mü Rengarenk Bir Sincap: Hint Dev Sincabı

Sincap denince aklımıza gelen minnak, boz olarak tanımlanabilecek kendine has rengi ile süper sevimli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir