Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Havlayan / Türkiye’nin En Büyük Köpeği Aksaray Malaklısı

Türkiye’nin En Büyük Köpeği Aksaray Malaklısı

Türkiye ve köpek denilince herkesin aklına ilk gelen Sivas’a özgü bir ırk olan Kangal köpeği oluyor. Oysaki Türkiye köpekleri tabi ki Kangal’dan ibaret değil ve bu coğrafyaya özgü birbirinden güzel köpek ırkları var. Ancak anlaşılmaz şekilde kangalın gölgesinde kalmış durumdalar. Evet, kangal da muhteşem bir köpek ama yazımızın konusu olan Aksaray malaklısı da en az kangal kadar güzel ve sadece güzel olmakla da kalmıyor kendisi Türkiye köpekleri içinde en toraman olanı. Yani Aksaray malaklısı en büyük Türk köpeği.

Aksaray ve yöresinde yetişiyor

Aksaray malaklısı yavrusu

Aksaray malaklısı adından da anlaşılacağı üzere Aksaray ilinde ve çevresinde yetişiyor. Aksaray ve çevresinde yaşayan halkın en büyük geçim kaynağı hayvancılık ve bu yörede bulunan küçükbaş ve büyükbaş hayvan sürülerini yüzlerce yıldır Aksaray malaklıları koruyor, güdüyor.

100 kiloya ulaşabiliyor

361564

Aksaray malaklısı ya da diğer ismi ile Anadolu aslanı olarak bilinen bu köpekler şaşırtıcı boyutlara sahip. Sivas kangalı bu köpeklerin yanında ufacık kalıyor. Aksaray malaklısının erkekleri bir metre omuz yüksekliğine ve 100 kilo ağırlığa ulaşabiliyorlar. Yani Aksaray malaklısı gerçekten kocaman bir köpek ırkı.

Mülayim karakteri ile tanınıyor

aksaray malaklısı

Bu toraman kuçular cüsseleri ile sizi korkutmasınlar, zira kendileri sevecen ve mülayim karakterleri ile tanınıyor.

aksaray malaklı köpeği

Aksaray malaklı köpeği hem diğer hayvanlar ile hem de insanlar ile harika ilişki kurabiliyor. Yani boyutu büyük ama karakteri tam bir bebek köpek 🙂 .

Yazımızı bitirirken yine gölgede kalmış bir Türkiye köpeği olan Trabzon zerdava köpeği yazımıza da göz atmadan geçmeyin diyoruz.

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir