Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Kemiren / Türkiye’de Nesli Tükenmek Üzere Olan Harika Bir Canlı: Hint Oklu Kirpisi

Türkiye’de Nesli Tükenmek Üzere Olan Harika Bir Canlı: Hint Oklu Kirpisi

Türkiye hayvan ve bitki çeşitliliği açısında baş döndürücü bir zenginliğe sahip ve Türkiye’de bulunan hayvanlar ile bitkiler arasında çok sayıda da endemik yani sadece Türkiye’ye özgü tür bulunuyor. Ancak ne yazık ki bir coğrafyanın en büyük zenginliği olan bitkilerimizi ve hayvanlarımızı koruyamıyoruz. Türkiye’de nesli tükenen tür sayısı her geçen gün artıyor ve Hint oklu kirpisi de ne yazık ki bu türlerin arasına katılmak üzere. Yani bu güzel canlının Türkiye sınırları içerisindeki varlığı yok oldu olacak.

Akdeniz ikliminde yaşıyor

 

Hint oklu kirpisi Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yaşıyor.
Hint oklu kirpisi Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yaşıyor.

Hint oklu kirpisi oklu kirpiler familyasına mensup ve bilimsel ismi Hystrix indica. Bu sevimli canlı Türkiye’nin Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerinde yaşıyor. Her ne kadar ismi oklu kirpi olsa da aslında kendisinin kirpiler ile akrabalığı bulunmuyor ve bir kemirgen türü.

Hint oklu kirpisi birçok ilde görülüyor.
Hint oklu kirpisi birçok ilde görülüyor.

İsmi kirpi kendisi kemirgen olan bu hayvan Türkiye’nin birçok ilinde görülüyor, daha doğrusu nesli tükenme tehlikesine girmeden önce görülüyormuş. Hint oklu kirpisinin yaşadığı iller arasında Aydın, Muğla,Kahramanmaraş, Adana ve Antalya sayılabilir. Hint oklu kirpisi ayrıca Türkiye dışında Arap Yarımadası’ndan Srilanka’ya kadar farklı ülkelerde yaşıyor.

Boyu 55-60 cm

Hint oklu kirpisinin boyu 55-60 cm
Hint oklu kirpisinin boyu 55-60 cm

Akdeniz iklimini seven bu kemirgen hayvanların boyu 55-60 cm, ağırlıklarıysa 18-22 kg arasında değişiyor. 10-12 cm uzunluğundaki kuyruklarında 15-16 tane ok taşıyorlar.

2-4 yavru doğuruyor

Bu canlılar bir batında 2-4 arasında yavru dünyaya getiriyor.
Bu canlılar bir batında 2-4 arasında yavru dünyaya getiriyor.

Hint oklu kirpisi memeli bir kemirgen ve Nisan ayında çiftleşiyor. Bir batında 2-4 arasında yavru dünyaya getiren sevimli oklu kirpi yavrularını büyütene dek yanlarından ayrılmıyor.

Yavruların büyümesi 1 yıl sürüyor.
Yavruların büyümesi 1 yıl sürüyor.

Hint oklu kirpi yavrularının erginliğe ulaşması 1 yıl sürüyor.

Ortalama ömrü 20 yıl

Beslenen Hint oklu kirpisi
Beslenen Hint oklu kirpisi

Ortalama ömrü 15-20 yıl arasında değişen bu kirpiler meyve, bitki ve yumrularla besleniyorlar. Ayrıca soğan, kavun ve patates de sevdikleri yiyecekler arasında yer alıyor ve bu nedenle tarım zararlısı olarak kabul edildikleri için öldürülüyorlar. Bunun yanı sıra inanılmaz gibi gelebilir ama birçok kişi de bu nesli tükenmek üzere olan hayvanı eti için avlıyor!

Türkiye’de avlanması yasak

Ülkemizde avlanması yasak
Ülkemizde avlanması yasak

Hint oklu kirpisinin Türkiye sınırları içinde avlanması, öldürülmesi yasak olsa da neredeyse nesli tükenmiş olduğu için bu yasağın pek bir işe yaramadığı açık… Neyse ki başka ülkelerde de yaşıyor da Türkiye’de nesli tükense bile dünyadaki varlığı bitmeyecek.

Ayrıca bakınız

En Sevimli 5 Tavşan Türü

Tavşanlar dünyanın en sevilen hayvanları arasında yer alıyor ve bunda tabi ki süper sevimli görünümlerinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir