Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Sürünen / Tosbağa Aleminin Punk Elemanı Mary River Kaplumbağası

Tosbağa Aleminin Punk Elemanı Mary River Kaplumbağası

Kaplumbağa denilince hemen herkesin aklına evini sırtında taşıyan ve çok da yavaş canlılar gelse de kaplumbağa bunlardan ibaret bir canlı değil. Kaplumbağalar engin bir çeşitliliğe sahipler, karada yaşayanlar, suda yaşayanlar, tatlı suda yaşayanlar… Yazımızın konusu olan punk kafalı Mary River kaplumbağası ise adından da anlaşılacağı üzere Mary nehrinde yaşayan bir tür ve Mary nehri Avustralya’daki Queenslan’da bulunuyor. Yani Mary nehri kaplumbağası Avustralya’ya özgü bir kaplumbağa türü.

Kafasındaki saç değil!

Mary River kaplumbağası

Bu şeker kaplumbağaya punk görüntüsü katan kafasındaki yeşil şeyler saç değil, alg yosunu.

Avustralya’ya özgü en büyük kaplumbağalardan biri

Mary River kaplumbağası Avustralya’ya özgü bir tür

Mary River kaplumbağası Avustralya’ya özgü en büyük su kaplumbağası türlerinden biri ve kabuğunun büyüklüğü 50 cm’ye kadar ulaşanlar var.

25-30 yaşında cinsel olgunluğa ulaşıyorlar

Bu kaplumbağaların dişisi 25, erkeği ise 30 yaşına geldiğinde cinsel olgunluğa ulaşıyor. Tabi, insanlar sayesinde ölmeyip de bu yaşa kadar yaşayabilirlerse…

Nesli tükeniyor!

Evet, doğru tahmin ettiniz, ne yazık ki Mary River kaplumbağası da nesli tükenme tehlikesi altındaki türler arasında. Hatta nesli tükenen türler listesinin 2. sırasında. Bu da demek oluyor ki bir sonraki insan nesli dünyaya geldiğinde muhtemelen Mary River kaplumbağası dünyada olmayacak!

Hayal bu ya…

Keşke bir mucize olsa da Mary River kaplumbağası ve diğer tüm hayvanlar sonsuza kadar türlerinin varlığını sürdürebilse… Keşke insanın doğa üzerinden bu kadar yıkıcı ve yok edici etkileri olmasa…

 

 

Ayrıca bakınız

İnanılmaz Bir Doğa Olayı: Kurbağa Yağmuru

Bugüne dek birçok ülkede yağmur ile birlikte yağan hayvanlar ile ilgili olaylar yaşanmış ve bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir