Pazartesi , Temmuz 15 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Tortoiseshell kediler hakkında bilmeniz gerekenler

Tortoiseshell kediler hakkında bilmeniz gerekenler

Kediler çok renkli hayvanlar; öyle ki hayatını bir kedi ile paylaşan insanlar için “sıkıntı” diye bir kavram olamaz. Çünkü tüylü kankalarımız daima hem kendilerini hem de insan dostlarını eğlendirecek ve mutlu edecek bir şey bulurlar. Zaten hiç bir şey yapmasalar dahi onların varlığı başlı başına bir mutluluktur. Tabi kedilerin renkliliği yalnızca kişilikleri ile sınırlı değil, pisilerin dış görüntüleri de renkli ve dünya rengarenk kedilerle dolu! Günümüzü aydınlatan güneş kılıklı sarman kediler, puslu kış günlerini anımsatan gri kediler, küçük kaplanlar tekir kediler, minnak pumalar siyah kediler, bulut gibi beyaz kediler ve tabi ki rengarenk kediler yani calico kedileri ve yazımızın konusu olan tortoiseshell kedileri. Sanki aslında siyahmış da üzerine çamaşır suyu dökülmüş, bazı yerlerinin rengi açılmış gibi göründüğü için bizim ailece “çamaşır suyu” dediğimiz tortoiseshell kedisi aslında bir kedi ırkını değil kürk rengini tanımlamakta kullanılan bir isim. Siyah üzerine sarı, kırmızıya kaçan kızıl ve bazen de az miktarda beyaz lekeli olan kedilere tortoiseshell kedi deniliyor. Peki, tortoiseshell kedilerini daha yakından tanımaya ne dersiniz? İşte tortoiseshell kedisi hakkında bilmeniz gerekenler 🙂 .

3000 tortoiseshell kedisinden yalnızca biri erkek

tortoiseshell-kedi

Tortoiseshell kedileri sık sık calico kedileri ile karıştırılıyor ve aslında bu iki kedinin çok önemli benzer bir yönü var; calico ve tortoiseshell kedilerinin hemen hepsi dişi! Calico kedisi hakkında 6 ilginç gerçek yazımızda anlattığımız kromozomlar nedeniyle tortoiseshell kedilerinin de hemen hepsi dişi oluyor. Yaklaşık olarak 3000 tortoiseshell kedisinden sadece birinin erkek olarak dünyaya geldiği biliniyor. Yani eğer erkek tortoiseshell kedisi görürseniz bilin ki böyle nadir bir canlı ile karşılaşabilmiş şanslı insanlar arasındasınız :).

Tortoiseshell kedileri güçlü karakterleri ile tanınıyor

tortoiseshell-kedisi

Hemen hepsi dişi olan tortoiseshell kedileri güçlü karakterleri ile tanınıyor. Hayatını farklı renklerde kedilerle paylaşan kedicilerin ortak görüşü tortoiseshell renk şablonuna sahip kedilerin diğerlerinden daha güçlü bir karakterleri olduğu.

Bu kediler çok enerjik!

tortoiseshell-kedisi

Üç renkli tortoiseshell kedileri çok enerjik oluşları ile de haklı bir üne sahip! Bu kedilerin yüksek enerjisi beraberinde eğlenceli bir ev arkadaşı olmalarını getiriyor. Zira birçok tembel pisinin aksine çoğu tortoiseshell kedisi ev içinde sürekli hareket etmeyi, oyun oynamayı çok seviyor ve bu da onların çok eğlenceli olmasını sağlıyor. Ancak şunu da eklememizde fayda var; bu aşırı enerjik ve oyuncu kediler bu özellikleri sebebiyle ev içinde başlarını belaya sokmaya da çok yatkın oluyorlar. Bu nedenle eğer bir  tortoiseshell kediniz varsa ya da evlat edinmeyi düşünüyorsanız evinizi kesinlikle onun için güvenli hale getirmelisiniz!

Uğur getirdiklerine inanılıyor

tortoiseshell-kedisi

Bu güzel kedilerin uğur getirdiklerine inanılıyor. Özellikle ABD’de tortoiseshell kedilerinin şans getirdiğine ve parayı çektiğine inanılıyor.

Birçok kültürde tortoiseshell kedilerinden bahsediliyor

tortoiseshell-kedisi

Tortoiseshell olarak adlandırılan renk şablonuna sahip kediler dünyanın hemen her yerinde yaşıyorlar ve farklı ülkelerde bu kedilerle ilgili çeşitli inanışlar var. Örneğin Güneydoğu Asya’da eskiden bu kedilerin genç bir tanrıçanın kanından var olduğuna inanılırken Japonya’da balıkçılar bu kedilerin kendilerini hayaletlerden koruyacağına inanıyor ve balığa çıkarken teknelerinde mutlaka tortoiseshell kedisi de oluyordu. İngiltere’de ise tortoiseshell kedisinin kuyruğunu sürtmesinin siğilleri tedavi ettiğine inanılıyordu.

Birçok farklı ırk tortoiseshell kedisi var

tortoiseshell-kedisi

Tortoiseshell olarak adlandırılan renk şablonu çok sayıda kedi ırkında görülebiliyor. Örneğin yukarıdaki fotoğraftaki bir oryantal shorthair kedisi ve rengi tortoiseshell. Norveç orman kedisi, İran kedisi, British shorthair, Burma kedisi, Devon rex, dünyanın en büyük beş kedi ırkı arasında yer alan maine coon, dünyanın en küçük kedi ırkları arasında yer alan munchkin tortoiseshell renk şablonunun görülebildiği kedi ırklarının bir kaçı.

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir