Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Teacup Köpekler Hakkında Kalp Acıtan Gerçekler

Teacup Köpekler Hakkında Kalp Acıtan Gerçekler

Küçük köpeklerin sevimli, hatta çok sevimli olduğu bir gerçek, hepimiz küçük köpeklere bayılıyoruz, büyük köpeklere de bayılıyoruz çünkü biz tüm hayvanları olduğu gibi seviyoruz. Ancak kendilerini hayvan sever olarak tanımlasalar da bazı insanlar hayvanları birer aksesuar gibi görmekten asla vazgeçmiyorlar ve bu insanlar nedeni ile oluşmuş inanılmaz bir işkence zinciri bulunuyor, son yıllarda gittikçe popülerleşen teacup köpekler de bu acılı zincirin halkalarından biri. Kendini hayvan sever sanan birileri bu köpeklere binlerce lira vererek satın almaya devam ettikçe bu acının bitmesi pek de mümkün görünmüyor ne yazık ki.

Teacup köpek nedir?

Çoğu kişi teacup köpek denilince farklı bir ırk sanıyor oysaki teacup köpekler zaten küçük olan chihuahua, pinscher, pomerian gibi köpek ırklarının daha da küçük boyutta olanlarına, daha doğru bir ifade ile insanlar tarafından bu şekilde dünyaya gelmeye zorlananlarına verilen bir isim. Teacup Türkçede çay fincanı demek ve bu köpeklerin yavruları bir çay fincanına sığacak kadar küçük oldukları için bu isimle anılıyorlar.

 

Teacup yavru üretimi gerçek bir işkence!

Peki, teacup köpekler farklı bir ırk değil ve küçük ırkların daha da küçüğüyse nasıl bu şekilde dünyaya geliyorlar? Üreticiler hastalıklı, gelişim bozukluğu yaşayan ve henüz çok genç yaştaki köpekleri çiftleştirip prematüre doğum yapmalarını sağlayarak bu yavruları elde ediyorlar. Köpek üretimi zaten korkunç bir zincirken söz konusu teacup köpek üretimi olduğunda durum gerçek bir işkence halini alıyor, çok genç, gelişim bozukluğu olan anne köpekler yavruları taşımakta zorlanıyorlar, acı çekiyorlar ve tüm bu acının sonunda prematüre olarak dünyaya getirdikleri yavrular yetiştiricilerin istediği gibi küçük boyutlarda oluyor ancak olay bundan ibaret değil elbette.

Sağlıksız bir anneden prematüre olarak doğan yavrular pek uzun ömürlü olmuyor

Sağlıksız bir annenin zamanından önce doğurmaya zorlanması ile dünyaya gelen yavrular ne yazık ki pek uzun ömürlü olmuyor zira dünyaya zaten sağlık sorunları ile merhaba diyorlar ve ileride bu sorunlar gittikçe artıyor.

Bu köpekler kusursuz birer minyatür değiller!

Teacup köpekler dahil oldukları ırkın kusursuz birer minyatürü değiller, acımasız yetiştiricilerin keselerini doldurmak için ürettiği teacup köpeklerin organları olması gerekenden çok daha küçük, kalpleri, akciğerleri ve bu organlar çok uzun süre dayanamıyorlar. Ayrıca bazen de büyüyen iç organları normalden küçük bedenlerine sığmıyor ki bunun ne denli acı veren bir durum ve ölüm olduğunu anlamak pek de zor olmasa gerek.

Çoğu teacup yavru karaciğer sorunları ile dünyaya geliyor

Bu küçük köpeklerin büyük bir kısmı karaciğer sorunları ile dünyaya geliyorlar, karaciğerin toksinleri atmasına engel olan bu sorun yaşadıkları kısa süreyi de acılar içinde geçirecekleri anlamına geliyor. Ayrıca beyinde su toplanması olan hidrosefaliye ve diş, diş eti sorunlarına da daha yatkınlar. Üstelik gelişmemiş kemikleri son derece acılı ve ağrılı bir hastalık olan artrite de yatkın olmalarına yol açıyor. Hatta teacup yavruların birçoğu süt dişlerini dahi kendiliğinden düşürüp değiştiremiyorlar.

Küçük köpekler hepimize sevimli geliyor ancak sadece kendini tüm canlılardan üstün gören, hayvanlara bir eşya gözü ile bakan insanlar sürekli “daha küçük” köpekler istiyor. Unutmayın, satın alınan her teacup köpek korkunç bir hikayenin hem sonu hem de başı, lütfen ne teacup köpek ne de başka bir köpek satın almayın, bu suçlara ortak olmayın. SATIN ALMAYIN SAHİPLENİN!

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir