Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Su İçmeden Yaşayan Hayvanlar

Su İçmeden Yaşayan Hayvanlar

Su yaşamın kaynağı ve hem dünyanın hem de canlıların çoğunun büyük bölümü sudan oluşuyor. Ancak bu bütün canlıların su içtiği anlamına gelmiyor. Dünyada su içmeyen hayvanlar var hatta bu hayvanların en azından bir tanesi çok popüler ama nedense bu popüler ve sevimli hayvanın en önemli özelliklerinden biri olan su içmemesi pek sözünü etmeye değer bulunmuyor. İşte su içmeyen hayvanlar.

Koala

Koala su içmeyen hayvanların en tanınanı.
Koala su içmeyen hayvanların en tanınanı.

İşte sevimliliği ile gönüllere taht kurmuş, tembelliği ile dillere destan olmuş bir hayvan kardeşimiz; koala. Avustralya’nın simgelerinden biri de olan koalanın ismi ne anlama geliyor dersiniz? Hemen söyleyelim; koala Avustralya yerlileri Aborijinler’in dilinde “su içmeyen” demek. Bu arada koala ne demek onu da öğrenmiş oldunuz, ne mutlu size 🙂 .Evet, koala su içmeyen bir hayvan, zira bu sevimli canlı gereksinim duyduğu sıvıyı sürekli yediği okaliptüs yapraklarından karşılıyor.

Kanguru faresi

Kanguru faresi de su içmeden yaşıyor
Kanguru faresi de su içmeden yaşıyor

Upuzun arka ayakları ile kanguruya benzediğini yadsıyamayacağımız bu minnak sıçan, kanguru faresi ya da diğer ismi ile keseli fare sadece ayakları ile değil keseli oluşu ile de kanguruya çok benzediği için kanguru faresi ismi ile anılıyor. Kanguru faresi bir çöl hayvanı ve su bulunmayan çöl yaşamına kusursuz şekilde uyum sağlamış, zira kendisi hayatını su içmeden sürdürüyor. Elbette onun da sıvıya ihtiyacı var ve bu ihtiyacını çölde bulduğu bitki yumrularını mideye indirerek karşılıyor.

Çöl toygarı

Çöl toygarı su içmiyor
Çöl toygarı su içmiyor

İşte yine bir çöl hayvanı; çöl tarla kuşu ya da diğer ismi ile çöl toygarı. Bu minnak kuş da isminden de anlaşılacağı üzere çölde yaşıyor ve hayatı boyunca hemen hiç su içmiyor. Su ihtiyacını yediği böceklerden ve tohumlardan karşılayan çöl toygarı aslında su içmeyen hayvanlar arasındaki tek kuş değil. Bu küçük kuşun dışında bazı kuşların da su içmeden yaşayabildikleri, ancak su bulduklarında da affetmeyip yumuldukları biliniyor.

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir yorum.

  1. balık var onu unutmuşsunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir