Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Sokak kedileri hakkındaki efsaneler ve gerçekler

Sokak kedileri hakkındaki efsaneler ve gerçekler

Başka ülkelerde durum nasıl bilmiyoruz ancak Türkiye’de ne yazık ki hayvanlar konusunda inanılmaz bir bilgisizlik var ve bu bilgisizlik beraberinde hayvanlara karşı kötü davranışları getiriyor. Oysaki yaşamaya en az bizler kadar hakkı olan sokak hayvanları hakkında kulaktan dolma bilgilere ya da diğer bir değişle efsaneler inanmak yerine bu güzel canlılarla ilgili bilgi edinmek gerekiyor. Çünkü bilgi edindiğiniz zaman aslında sokak hayvanları hakkındaki düşüncelerinizin ne denli yanlış olduğunu görecek ve onlara çok daha iyi davranacaksınız. Hatta yanlış bilgilerden kaynaklanan uzak durma durumunu da aşıp yeryüzünün en saf, güzel ve sevgi dolu canlıları ile harika ilişkiler kuracaksınız. Girişi tüm sokak hayvanlarından bahsederek yaptık ancak yazımızın konusu sokak kedileri. Kediler dünyanın en sevilen evcil hayvanı olsalar da bu sokaklarla yaşayan kedilerin bin bir zorlukla boğuşmadığı ve insanların kötü muamelesine maruz kalmadıkları anlamına gelmiyor. Aksine sokak kedileri her gün tekmeleniyor, kovuluyor, üzerlerine su dökülüyor hatta biz hayvan severlerin asla unutamadığı Yamuk pisi olayında olduğu gibi bir insanın üşümesin diye koyduğu kutusunda uyurken bir başka insan tarafından tekmelenerek öldürülebiliyor. Bu yazının amacı sokak kedileri hakkında yanlış bilinenlerin unutulmasını, doğruların öğrenilmesini ve böylece insanların sokaklara güzellik katan pisilere karşı bakışının değişmesini sağlamak. İşte sokak kedileri hakkındaki efsaneler ve gerçekler.

Efsane: Sokak kedileri insana saldırır

Gerçek: Sokak kedileri ortada herhangi bir tehdit yokken, kendilerine saldırılmadığında, korkutulmadıklarında yani kötü davranılmadığı takdirde ASLA kimseye saldırmazlar.

Efsane: Sokak kedileri hastalık yayar

Gerçek: Öncelikle şunu söylememiz lazım; hastalıklar genel olarak türe özgüdür. Yani kedi hastalıkları kedilere, köpek hastalıkları köpeklere geçer ve iki türün hastalıkları da insana ya da birbirlerine geçmez. Ancak bunun istisnası da vardır yani az sayıda da olsa insanlardan kedilere geçen hastalıklar ya da kedilerden insanlara geçen hastalıklar vardır ve bu hastalıklara zoonoz denir. Örneğin kuduz zoonoz bir hastalıktır ancak ülkemizde hele de kedilerde kuduz ile karşılaşmak yolda yürürken 1 trilyon lira bulmak kadar zor bir şeydir. Ayrıca zoonoz hastalıkların kedilerden insanlara geçmesi için temas ve özellikle de sıvı alışverişi gerekir. Yani sokak kedilerinin hastalık yaydığı görüşü gerçeği yansıtmaz.

Efsane: Sokak kedileri kuşların neslini tüketiyor

Gerçek: Evet, insanlar yıllardır ev yapmak, odun yapmak için ağaçları yani kuşların yaşam alanlarını yok ediyor ve kuşların neslinin tükenmesinin sebebi olarak sokak kedilerini gösteriyor. Kuşların neslini karnını doyurmak için günde 1 kuş avlayan sokak kedileri değil yuvalarını yok eden insanlık tüketiyor!

Efsane: Sokak kedilerini toplayıp barınağa götürmek gerekir

Gerçek: Sokaklar kediler için mutlu mesut bir yaşam yeri değildir ama kedileri barınağa kapatmak sokakta yaşamalarından daha kötüdür. Birincisi kediler özgür ruhlu canlılardır ve sokak kedilerinin yaşadıkları yerle bağları vardır. İkincisi her ne kadar iyi barınaklar olsa da ülkemizdeki barınaklar genellikle kediler için bir kurtuluştan çok işkence anlamına gelir. Yani “ay şu kedileri toplasınlar barınağa götürsünler” diye düşünüyorsanız bilin ki çok yanlış yoldasınız.

Efsane: Sokak kedisinden bit geçer

Gerçek: Kedilerde bazı dış parazitler görülür ancak bunların arasında bit yoktur. Özellikle sokaklarda kedi gördüğünde okşamaya çalışan çocuklarına “aman dokunma bit geçer!” diye bağıran anneler, kedilerde bit olmaz. Pire ya da nadiren kene olabilir ancak onlar da bir okşama ile çocuklara geçmez. Yani bırakın çocuklarınız dünyanın bu güzel sakinlerini gönüllerince sevsinler.

Bu arada bir sokak kedisi sahiplenmeniz için 5 harika neden yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz, hatta bununla da kalmayıp yazımızı okuduktan sonra sokaktan bir pisi sahipleneceğinizi umuyoruz 🙂 .

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

6 Yorumlar

 1. Tebrik ediyorum sizi o kadar güzel ve bilgilendirici yazılarınız var ki. Ama malesef bazı insanlar bu gerçekleri kabul etmek istemiyo

 2. Ya bunu paylaşırken illa siteye mi girmek lazım insanları bilgilendirmek mi istiyorsunuz yoksa siteye hit almak mı kopyala ma da yapılmıyor kapatmışsınız

  • Yazılarım sürekli çalındığı için mecburen kapattım, yazının linkini paylaşabilirsiniz. Bu yazılar için emek harcıyorum, emeğe saygı duymak zor olmasa gerek. Kişisel olarak alınması değil bazı büyük siteler tarafından emeğimin sürekli çalınması beni kopyalamayı kapatmak zorunda bıraktı.

   • Furkan KÜTÜK

    İyi günler yazınızı kullanarak bir mini belgesel oluşturmak ve bunu YouTube platformun da yayınlamak istiyorum. Müsadeniz var mıdır acaba ?

    • Merhaba, kaynak olarak sitemizi göstererek yapabilirsiniz. Yaptığınızda bize de haber verirseniz seviniriz…

 3. Ben 2 tane sokak kedisi sahiplendim miniklerdi şimdi büyüdüler bebislerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir