Pazartesi , Temmuz 15 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Siyam kedisi Scooter “dünyanın yaşayan en yaşlı kedisi”

Siyam kedisi Scooter “dünyanın yaşayan en yaşlı kedisi”

Son 50 senede aynı insanlar gibi kedilerin de yaşam süresi uzadı. Bundan 50 yıl önce ortalama olarak 8-10 sene yaşayan kedilerin ortalama yaşam süresi 13-14 yıla kadar yani neredeyse 2 katı uzadı, ancak tabi ki bizlerin yaşam süresi ile kıyaslandığında bu süre bile çok kısa. Hemen her yazımızda söylediğimiz gibi kedilerin belki de tek kötü yanı ömürlerinin bizlerden bu kadar kısa olması ve bir gün bizi bırakıp gitmeleri. Neyse, duygusallaşmadan konumuza girelim; her ne kadar kedilerin ortalama yaşam süresi 13-14 yıl olsa da bazı kediler bu sürenin 2 katına varan uzun hayatlar sürdürebiliyorlar ve işte Siyam kedisi Scooter da bu şanslı kedilerden biri. Bu yılın Mayıs ayında Guinness Rekorlar Kitabı’na “dünyanın yaşayan en yaşlı kedisi” olarak ismini yazdıran tatlı ihtiyar kedi Scooter ile tanışmaya hazır mısınız?

1986 yılında dünyaya geldi

yaşayan-en-yaşlı-kedi-scooter

Siyam kedisi Scooter 26 Mart 1986 tarihinde Amerika Mansfield Texas’ da dünyaya gelmiş. Kendisinin bebecik fotosunu görüyorsunuz 🙂 .

En sevdiği yiyecek tavuk

yaşayan-en-yaşlı-kedi-scooter-1

Uzun yaşayan kedi deyince herkesin aklına gelen ilk soru “acaba ne ile beslenmiş?” oluyor muhtemelen. İhtiyar Scooter’ın en sevdiği yiyecek tavuk. Ancak kedileri yalnızca tavuk ile beslemenin pek de sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz.

Amerika’nın 50 eyaletinden 45’ini görmüş!

yaşayan-en-yaşlı-kedi-scooter-2

Yaşayan en yaşlı kedi Scooter sahibi ya da daha doğru bir ifade ile insan dostu Gail ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden 45’ini görmüş! Gail Scooter’ın yeni yerler görmeyi ve gezmeyi çok sevdiğini söylüyor.

2014 yılında bacağını kırmış 🙁

yaşayan-en-yaşlı-kedi-scooter-3

Artık kendisi gibi yaşlı olan sahibi Gail ile birlikte huzurevinde  yaşayan Scooter 2014 yılının Ekim ayında bacağını kırmış ve o günden beri tedavi görüyor. Ancak Scooter’ın tedavisi ile ilgilenen veterinerler Guinnes Rekorlar Kitabı’na yaptıkları açıklamada Scooter’ın yaşlı olmasına karşın tedaviye oldukça iyi cevap verdiğini ve hayata şaşırtıcı derecede bağlı bir kedi olduğunu belirtmişler. 30 yaşında “yaşayan en yaşlı kedi” olarak rekorlar kitabına giren yaşlı Scooter umuyoruz daha uzun süre dünyaya mırıltı katmaya devam eder. Bu arada merak edenler için; Scooter bir erkek pisi 🙂 .

Bu arada dünyanın en yaşlı kedici Corduroy yazımıza da göz atmadan geçmeyin ve rekortmen pisilerle ilgili yeni yazılarımızı bekleyin 🙂 .

 

 

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir