Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Siyam kedileri neden şaşıdır?

Siyam kedileri neden şaşıdır?

Kediler dünyanın en sevilen evcil hayvanı unvanını uzun süredir o güzel patilerinde tutuyorlar ve dünyanın dört bir yanına dağılmış durumdalar. Dünyada 400 kadar evcil köpek ırkı varken bu sayı söz konusu kediler olduğunda yalnızca 70 civarında. Yani dünyada yaklaşık olarak 70 kadar evcil kedi ırkı bulunuyor ve Siyam kedisi de bu ırklardan biri. Aslında yalnızca bu ırklardan biri demek biraz sönük kalıyor zira Siyam dünyanın en popüler kedi ırklarından biri. Bizim için kedilerin ırkı falan önemli değil tabi ki, biz tüm kedileri hem de büyük bir aşkla seviyoruz, ancak bu bazı kedi ırklarının kendilerine has kimi özellikleri olduğunu görmezden gelmemizi gerektirmiyor. Evet, yazımızın konusu olan Siyam kedileri eski ismi Siyam bugünkü ismiyse Tayland olan Asya ülkesinin tapınaklarından çıkıp dünyaya yayılmış bir ırk. Kendileri son derece spesifik karakterleri ve görüntüleri ile haklı bir üne sahip. Bu arada yeri gelmişken anne sever editör olarak annemin Siyam kedileri için “Siyam kedi değil başlı başına bambaşka bir hayvandır” dediğini de belirteyim ve kedi sever annemi de anmış olayım. Evet, konumuza dönersek Siyam kedilerinin gerçekten de son derece tipik ve kendilerine has bir görüntüleri var ve gözleri de bu görüntünün önemli bir parçası. Mavi gözlü olmalarının yanı sıra çoğu Siyam kedisi şaşı, yalnız şunu da söylememde fayda var; bütün Siyam kedileri şaşı mı sorusunun yanıtı hayır. Yani şaşı olmayan Siyam kedileri de var. Peki, Siyam kedileri neden şaşıdır? İşte bu sorunun yanıtı yazımızda sizi bekliyor.

Siyam kedilerinin şaşılığı geçmişten beri normal kabul ediliyor

sasi-siyam-kedisi

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi Siyam kedileri binlerce yıldır varlar ve Tayland tapınaklarında beslendikleri eski tarihlerden beri şaşı olmaları ırksal ve normal bir özellik olarak kabul edilmiş. Ancak işin gerçeği öyle değil, yani şaşı olmaları ırksal ve normal bir özellik değil zira yukarıda da söylediğimiz gibi bütün Siyam kedileri şaşı değil.

Bazı Siyam kedilerinin gözlerinde genetik bir sorun var

siyam-kedileri-neden-sasi

Bazı Siyam kedilerinin gözlerinde düz olarak görmelerini engelleyen genetik bir sorun var ve bu kedilerin gözleri bu sorunu aşıp normal şekilde görmelerini sağlayabilmek için şaşı. Daha anlaşılır bir ifade ile anlatmak gerekirse şaşı değilken normal görmekte sorun yaşayan Siyam kedilerin gözleri zaman içinde bu sorunu aşmak için normal olarak görmelerini sağlayan şaşı hale gelmiş.

Bilimsel Açıklama

siyam-kedileri-neden-sasidir

Kedilerin gözlerinde de aynı insanlar gibi her iki gözün de aynı şeyi görmesini sağlayan bir nokta bulunuyor. Sinirler gözün gördüğü imajı beyne iletirler ve ve beyinde net bir imge oluşmasını sağlarlar. İnsanların retinası gözün arkasında düz şekilde duru ve böylece normal şekilde görürüz. Ancak bazı Siyam kedilerinin  sağ retinası sola, sol retinası ise sağa doğru eğiktir. Bu durumda eğer Siyam kedilerinin gözleri şaşı değil düz olsaydı normal şekilde görmeleri imkansız hale gelirdi. Şaşı olmaları retinalarındaki bu eğriliğin düzelmesi anlamına geliyor, yani Siyam kedileri şaşı gözleri ile retinalarındaki eğriliği düzleştirmiş oluyorlar ve bu sayede normal şekilde görebiliyorlar.

Şaşı gözlü Siyam kedileri ile artık daha az karşılaşılıyor

siyam-kedisi

Siyam kedilerinde şaşı göz ile birlikte yukarıdaki fotoda da görülen bükük kuyruk normal kabul edilse de yetiştiriciler uzun zamandır bu özellikleri ırktan ayıklamak için ciddi bir uğraş verdiği için günümüzde şaşılık Siyam kedilerinde eskiye oranla çok daha az karşılaşılan bir durum. Ancak türün ana vatanı olan Tayland’dahala sokalardaki Siyam kedilerinin çoğunun bükük kuyruk ve şaşı olduğunu söyleyebiliriz.

Kısacası Siyam kedileri neden şaşı sorusunun yanıtı bu hayvanların çoğunun retinalarındaki genetik bir sorun nedeni ile böyle doğuyor olmaları.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

2 Yorumlar

  1. Siyam kedisinde vücudun renklenmedinden sorumlu olan alel gen gibi bir şey yani , pleiotropi (bir genin başka aynı anda 1 den fazla karakteri etkileme durumu) sonucudur . Aynı oşay insanlarda da vardır, prak hücreli anemi hastalığı (alyuvarların orak biçimini alması bu durum alyuvarların yeteri kadar oksijen taşıyamama sonucunu doğurur) olan insanlar sıtma hastalığına bağışıklılık gösterir.

  2. bekir avşarın videosundan mı geldi tak tak yapıştırmışsın xd

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir