Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Siyah kediler hakkında bilmeniz gereken 8 şey

Siyah kediler hakkında bilmeniz gereken 8 şey

Her zaman söylediğimiz gibi tüm hayvanlar ve tabi ki tüm kediler güzeldir ve sevilmeyi hak eder. Ancak siyah kedilerin kendilerine has bir havası hatta büyüleyici bir görüntüleri olduğunu söylemek de pek yanlış olmaz. Kara kediler her ne kadar bazı kişilerce sevilmese de bu sevgisizliğin geçerli bir dayanağı olmadığı ortada. Muhteşem güzellikteki siyah kediler hakkında ilginç bilgiler bu kedilere bakışınızı değiştirebilir; eğer seviyorsanız daha çok sevmenizi eğer (bu ihtimali düşünmek bile istemiyoruz) sevmiyorsanız duygularınızı gözden geçirmenizi sağlayabilir. İşte karşınızda siyah kedilerle ilgili ilginç gerçekler.

1- Siyah kediler bazı yerlerde uğursuz kabul edilirken bazı yerlerde durum tam tersidir

siyah-kedi

Başta ABD’nin büyük bir kısmı olmak üzere farklı ülkelerde yolda siyah kedi ile karşılaşmak uğursuzluk sayılırken bu durum İrlanda, İngiltere ve Asya’daki bazı ülkelerde tam tersine iyi şans göstergesi olarak yorumlanıyor.

2- Siyah kedilerin gözleri melanizm nedeni ile genellikle sarıdır

sari-gozlu-siyah-kedi

Melanizm temelde albinizmin tam tersidir yani melanin eksikliği albinizme neden olurken melanin fazlalığı da melanizm olarak adlandırılan duruma neden olur. Kara kedilerin tüylerinin siyah olmasının sebebi de melanin fazlalığıdır ve kara kedilerin gözlerinin rengini de yine melanin belirler. Melanin pigmentinin miktarına göre bu kedilerin gözleri sarı bazen de yeşil olabilir ancak siyah kedilerin çoğu sarı gözlüdür.

3- Kuzey Amerika’da kara kediler halen cadılarla ilişkilendiriliyor

siyah-kedi-ve-cadi-1

Saçma batıl inançların yalnızca buralara özgü olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz! Modernlik denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Amerika’nın kuzeyinde siyah kediler hala cadılar ile ilişkilendiriliyor. Ülkemizde de yayınlanan Sabrina isimli genç cadının siyah kedisini hemen herkes hatırlıyordur, bu dizi aslında konusunu Kuzey Amerika’nın siyah kedi-cadı folklöründen almıştır. Ayrıca siyah kediler gecenin karanlığında görünmedikleri için de cadı olduklarına inanılır.

4- Siyah tüy rengi 22 farklı kedi ırkında görülür

chantilly-tiffany-siyah-kedi

Dünyanın en önemli kedi ırkları kuruluşu olan Cat Fanciers’ Association siyah tüy renginin yalnızca 22 kedi ırkında görülebildiğini tanımıştır. Bu ırklar arasında yukarıda gördüğünüz ve ülkemizde pek tanınmayan Chantilly-Tiffany, American Short hair, en büyük beş kedi ırkı arasında yer alan Maine Coon da vardır.

5- Gerçek bir siyah kedinin ebeveynlerinin siyah renk geni taşıması gerekir

siyah-kedi

Siyah renk geni baskındır ancak kedilerde baskın olan desense tekir desenidir. Dolayısıyla bir kedinin siyah olması yani tekir deseni baskılaması için her iki ebeveyninde de siyah gen bulunması gerekir.

6- Siyah kediler yaşlandıkça tüyleri beyazlar

yasli-siyah-kedi

Siyah kediler yaşlandıkça aynı insanlarının saçlarının beyazlaması gibi tüyleri beyazlamaya başlar. Aslında tüm kedilerin yaşlanma ile birlikte tüy renkleri açılır ancak bu çoğu kez fark edilmez ama söz konusu siyah kediler olduğunda yaşlılık ile birlikte açılan tüy rengini fark etmek çok daha kolaydır.

7- Siyah kediler “paslanabilir”

blackcc

Paslanmak da nedir dediğinizi duyar gibiyiz, hemen açıklayalım. Siyah kediler güneş altında çok fazla zaman geçirdiklerinde tüylerinin rengi açılıp kırmızıya ya da kızıla çalan bir renge dönebilir ve bu durum tüylerinde pasa benzer bir görünüme neden olduğu için “paslanma” olarak adlandırılır.

8- Siyah kedilerin bağışıklık sistemi çok kuvvetlidir

siyah-kedi-1

Yapılan araştırmalar siyah kedilerin bağışıklık sisteminin diğer tüm kedilerden daha kuvvetli olduğunu göstermiştir. Araştırmalar neticesinde siyah kedilerin başta kedi aidsi olmak üzere birçok hastalığa karşı diğer kedilerden çok daha dirençli oldukları belirlenmiştir.

Bu arada siyah kedi uğursuzluk getirir mi yazımıza göz atarak bu muhteşem canlılar ile ilgili bu saçma hurafelerin nereden çıktığını öğrenebilir ve böylece siyah kedileri çok daha yakından tanıyabilirsiniz.

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir