Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Siyah Kedi Uğursuzluk Getirir Mi?

Siyah Kedi Uğursuzluk Getirir Mi?

Aslında böyle bir başlık atmak bile absürt ama ne yazık ki hala kara kedi uğursuzluk getirir mi, hatta daha kötüsü kara kedi uğursuzluktur diye düşünenler var. Bu durumda bize düşen de bu efsanenin ya da saçma inancın kaynağını anlatıp sevgili, tatlı, ballı kara kedileri bu haksız ve bir o kadar da mantıksız ithamdan kurtarmak. Kediler tanrı olarak görülmüş baş tacı edilmiş, kediler cadı olarak görülmüş yakılmış, kediler uğursuz olarak görülmüş taşlanmış… Yani kediler insanlar tarafından birbiri ile çok alakasız yakıştırmalara maruz kalmış ve bu yakıştırmalar ya da inanışlar kedilerin hayatını ne yazık ki çok etkilemiş. Bugün kediler tanrı olarak görülmüyor ya da cadı oldukları düşünülüp yakılmıyor ancak nasıl oluyorsa tanrı ya da cadı olmaları kadar saçma bir inanış olan siyah kedilerin uğursuzluğuna hala inanılabiliyor!

Her şey kedilerin Mısır’da Tanrı olarak kabul edilmesi ile başlıyor

Antik Mısır'da kediler kutsal varlıklar olarak görülüyordu.
Antik Mısır’da kediler kutsal varlıklar olarak görülüyordu.

Antik Mısır medeniyeti hala dünyanın en çok ilgisini çeken konulardan biri ve bu dünyanın gelmiş geçmiş en gizemli medeniyetinde kedilerin önemi büyüktü. Kediler kutsal kabul ediliyordu ve hatta Bast ya da diğer ismi ile Bastet aşağı Mısır’ın koruyucu tanrıçası olarak kabul ediliyordu. Yapılan araştırmalar Mısır’da Bastet’e en az ikinci hanedanlık döneminden beri tapınıldığını gösteriyor.

Derken tek tanrılı dinler ortaya çıkıyor…

Antik Mısır'dan bir Bastet heykeli
Antik Mısır’dan bir Bastet heykeli

Hikaye çok uzun, kısa geçiyoruz 🙂 . Mısır’da kedilerin kutsal olarak görüldüğü, tanrıça olarak tapıldığı zamanlardan sonra ortaya tek tanrılı dinler çıkıyor ve önce Yahudilik ardından da Hristiyanlığın çıkışı ile birlikte tek tanrılı dinlerin mensupları çok tanrılı dinlerden geriye kalan tüm gelenekleri, izleri silmek için amansız bir uğraş içine giriyorlar ve bu uğraş Ortaçağ’da engizisyonlar ile ayyuka çıkıyor.

Siyak kedi uğursuzdur söylencesi de burada ortaya çıkıyor.
Siyah kedi uğursuzdur söylencesi de burada ortaya çıkıyor.

İşte siyah kedi uğursuzdur hatta bütün kediler uğursuzdur söylencesi de tam burada ortaya çıkıyor. Hristiyan kilisesi çok tanrılı dinlerden kalan tüm inanış ve gelenekler gibi kedilerin kutsal görülmesi, kedilere tapılması inanışını yok etmek için başlıyor kedileri karalamaya. O günün bilincine yönelik şekilde bunu kedilerin uğursuz olduğunu, kediler ile ilgili korkutucu efsaneler anlatarak yapma yoluna gidiyor. Ve inanın bu karalama kampanyasından en çok kara kediler ve kara kedi besleyen kadınlar çekiyor.

Ortaçağ’da siyah kedi besleyenler cadı ilan ediliyor!

siyah kediler ve cadılar

Ortaçağda Avrupa’da engizisyon tarafından başka birçok şeyin yanı sıra siyah kedi beslemek de cadılık göstergesi olarak kabul ediliyor ve hayatını siyah kediler ile paylaşan kadınlar cadılık suçlaması ile ölüme yollanıyor. İşte engizisyonun günümüze bıraktığı miraslardan biri olarak siyah kedinin uğursuz olduğu inancı hala karşımızda duruyor… Yazımızın başında da söylediğimiz gibi çok absürt değil mi?

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir yorum.

  1. benim karıa kedivar uğurlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir