Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Sivrisineklerden Geçen Ölümcül Bir Köpek Hastalığı: Kalp Kurdu

Sivrisineklerden Geçen Ölümcül Bir Köpek Hastalığı: Kalp Kurdu

Havaların ısınması ile birlikte vız vız canlılar yani sivrisinekler de piyasaya çıkmaya başladılar. Sivrisineklerin yalnızca insanların kanını emdiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü sivrisinekler kedilerin ve köpeklerin de kanını emiyorlar. Evet, bu size şaşırtıcı gelebilir ancak gerçeğin ta kendisi ve sivrisineklerin köpeklerin kanını emmesi beraberinde ölümcül olabilen bir hastalığı da getirebiliyor; kalp kurdu. Her ne kadar ülkemizde çok sık karşılaşılmasa da özellikle Güney illerinde yani sıcak bölgelerde köpeklerde kalp kurdu vakaları ile karşılaşıldığı biliniyor. Peki; kalp kurdu nedir?

Enfekte sineklerden geçiyor

Kalp kurdu ile ülkemizin sıcak olan Güney illerinde daha sık karşılaşılıyor.

Kalp kurdu her sivrisineğin ısırması ile bulaşmıyor, bir sineğin bu hastalığı bulaştırabilmesi için enfekte olması gerekiyor. Yani başka bir deyişle daha önce bu hastalığı taşıyan bir hayvanı ısırmış olması gerekiyor ki bu hastalığı bulaştırabilsin. Bu arada kalp kurdu köpeklerin yanı sıra kedilerde, tilkilerde ve bazı başka hayvanlarda da görülebiliyor.

Enfekte sinekler larvaları köpeğin deri altına bırakıyor!

Kalp kurdu enfekte sinekler tarafından taşınıyor.

 

Enfekte yani hastalığı taşıyan sinekler köpeği ısırdıklarında dirofilaria ismi verilen ve hastalığa neden olan parazitin larvalarını da hayvanın kaslarına ve deri altına bırakmış oluyorlar.

Sineğin deri altına bıraktığı larvalar 3 ay gibi bir sürede kana karışıyor.

Bu larvalar ortalama olarak 4-5 hafta içinde hayvanın dolaşım sistemine giriyorlar ve böylece kalbe doğru olan yolculukları da başlamış oluyor. Larvaların köpeğin kalbine ulaşması ortalama olarak 3-4 ay gibi bir sürede gerçekleşiyor ve kalbe yerleşen larvalar gelişimlerini köpeğin kalbinde tamamlıyorlar.

Batında biriken sıvı hastalığın klinik belirtileri arasındadır.

Gelişimini tamamlayan larvalar köpeğin kalbinde yumurtluyorlar ve bu larvalar da köpeğin kan dolaşımına karışıp aynı yolculuk ile kalbe ulaşıyorlar. Bu böyle sürüp gidiyor ve zamanla kalp kurdu hayvanın kalbini tamamen istila edebiliyor.

Belirtiler

Kalp kurdu geçmeyen kuru öksürük ile kendini belli eder.

Köpeklerde kalp kurdu belirtileri oldukça uzun zaman sonra ortaya çıkıyor bunun sebebiyse parazitin yaşam döngüsünün uzun bir sürece yayılması. Bu belirtiler şunlar;

  • Kilo kaybı,
  • Seste incelme,
  • Kuru öksürük,
  • Çabuk yorulma,
  • Kalp yetmezliği,
  • Karaciğer büyümesi,
  • Batında yani köpeğin karnında sıvı toplanması…

Eğer köpeğinizde bu belirtilerin bir ya da bir kaçını fark ederseniz hiç zaman kaybetmeden veterinere gitmeniz köpeğin hayatını kurtarmanız için vazgeçilmez!

Bu hastalıktan korunmak için koruyucu ilaçlar vardır. Özellikle sivrisineklerin yoğun olduğu ve sıcak bölgelerde yaşıyorsanız veterinerinize danışarak köpeğinizi kalp kurdundan korumak için destek alabilirsiniz. Yazımızı bitirirken son bir şeyi daha sizinle paylaşalım; köpeklerde kalp kurdu yıllarca hiç bir belirti vermeyebilir hatta köpek kalp kurdu ile birlikte hemen hemen normal şekilde yaşayabilir. Ancak parazitlerin miktarı çok artarsa bu hastalık köpeğin hayatına mal olabilir.

 

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir