Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Şişmanlığın kedilere zararları

Şişmanlığın kedilere zararları

Söz konusu özellikle de bizim toplumumuzsa çocukların da evcil hayvanların da şişman olmasını isteriz. Estetik algılarımız gereği tombul çocukları ve hayvanları daha sevimli bulsak da fazla kilolar ne çocuklar, ne yetişkinler ne de evcil hayvanlar için sağlıklı bir durum değildir. Son yıllarda kedilerde şişmanlık ya da diğer ismi ile obezite akıl almaz bir hızla artıyor ve şişmanlığın kedilere zararları saymakla bitmiyor. Kedilerin evlerde yaşamaya başlaması ile birlikte hareketsizlik, kısırlaştırma, kısırlaştırma sonrası yanlış besleme gibi etkenler pisilerin hızla şişmanlamasına yol açıyor. Ancak elbette buna engel olmak biz hayatını kedilerle birlikte paylaşan kedicilerin elinde. Bunun için kedinizi tombalak bir hale getirmeden önce bir kez daha düşünmenizi sağlayacak bir yazı ile karşınızdayız. İşte fazla kiloların kedilere zararları.

Şişmanlık kedinin hareket kabiliyetini kısıtlar

şişman-kedi

Hepimizin bildiği gibi kediler hareketli canlılardır ve evin içinde oraya buraya zıplamayı da pek severler. Ancak obez kediler için bu tip hareketleri yapmak pek kolay değildir, zira fazla kilolar kedilerin hareket kabiliyetini kısıtlar. Bu aynı zamanda bir kısır döngüye yol açar zira hareketsizlik kedilerin şişmanlamasının en önemli etkenlerinden biridir ve kedi hareketsiz olduğu için şişmanladıkça daha da hareketsiz hale gelir ve daha da şişmanlar.

 Kalp-damar hastalıkları

şişman-kedi-2

Günümüzde fazla kiloların kalp damar hastalıkları riskini artırdığı herkesçe biliniyor ve bu yalnızca insanlar için değil tüylü kankalarımız ediler için de geçerli. Kalp hastalıkları şişman kedilerde çok daha fazla görülüyor ve kedilerin ölüm nedenleri arasında da ilk sıralarda yer alıyor.

Solunum sistemi hastalıkları

şişko-kedi

Fazla kilolar kedilerin nefes almasını da zorlaştırıyor ve solunum yolu hastalıklarına yakalanmalarına yol açıyor. Ayrıca aşırı horlamaya, uykuda solunumun durmasına neden olan uyku apnesi de kilolu kedilerde daha sık ortaya çıkıyor.

Şeker hastalığı

tombul-kedi

Şişmanlık kedilerde şeker hastalığına da neden oluyor. Dünyanın en şişman kedisi Elvis  de fazla kiloları nedeni ile yakalandığı şeker hastalığı nedeni ile hem tedavi görüyor hem de özel bir diyet ile besleniyor. Ayrıca şişmanlık ile ortaya çıkan şeker hastalığı beraberinde şeker hastalığına bağlı ikincil hastalıkların da gelişme riskini getiriyor.

Kas-iskelet sistemi hastalıkları

şişko-kedi-2

Kedilerde obezite kas-iskelet sistemi hastalıklarına da neden oluyor. Aşırı kilolar yani ağırlık nedeni ile üzerine fazla yük binen kas-iskelet sistemi doğal olarak zayıflıyor ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

Artık “kedim tombiş olsun” düşüncesinin ne kadar hatalı olduğunu öğrendiniz, umuyoruz tatlı pisileri sırf sevimli görünmeleri için şişmanlatmaktan hızla vazgeçer ve daha uzun, daha sağlıklı bir hayat yaşamalarını sağlarız.

 

 

 

 

 

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir