Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Sincaplar Öksüz Kalan Yavru Sincapları Evlat Ediniyor

Sincaplar Öksüz Kalan Yavru Sincapları Evlat Ediniyor

Sincaplar dünyanın en şeker hayvanlardan biri şüphesiz ki, ayrıca bu tatlı canlıların ekosistemde de önemli rolü var, tüm canlılar gibi. Yakın zamanda yapılan bir araştırma sincapların evlat edindiklerini ortaya koymuş. Guelph Üniveristesi’nden profesör Andrew McAdam’ın Alberta Üniversitesi ve McGill Üniversitesi’nden araştırmacılarla birlikte yürüttüğü araştırma kırmızı sincapların annelerini kaybeden yavru sincapları evlat edindiğini göstermiş. Türkiye’de de yaşayan ancak kürkleri için avlanmaları sebebiyle ülkemizde nesli tükenme tehlikesi altında olan kızıl sincapların evlat ediniyor oluşu bilimsel açıdan son derece önemli bir bulgu olarak kabul ediliyor zira uzmanlar evlat edinmenin  geniş aile gruplarında yaşayan türler arasında normalken, asosyal hayvanlarda (örneğin sincaplar gibi) daha az görüldüğünü belirtiyorlar.

Sincaplar ancak yakın akrabalık durumunda evlat ediniyorlar

Evrimci biyolog Prof. McAdam, “Aslanlar ve şempanzeler de dahil olmak üzere sosyal hayvanlar genellikle akrabalarla çevrilidir, bu nedenle bir dişinin birlikte uzun süre geçirdikleri için yetim kalan bir yavruyu aile bireyi olarak kabul edip evlat edinmesi şaşırtıcı değildir. Ancak kızıl sincaplar tek başlarına yaşarlar ve kendi alanları olarak belirledikleri topraklara başka bir sincabı ancak çiftleşecekleri zaman alırlar” diyerek durumun ilginçliğini vurguluyor. Profesör ve ekibi aynı zamanda kızıl sincapların yalnızca aralarında yakın akrabalık ilişkisi bulunan yavruları evlat edindiklerini de keşfetmişler.

Sincaplar akrabalarını seslerinden tanıyorlar

Peki, grup halinde yaşamayan sincaplar nasıl oluyor da bir akrabalarının başına bir şey geldiğini, yavrusunun annesiz kaldığını anlayabiliyorlar? Bunun altında yatan nedense sincapların akrabalarını seslerinden tanımaları, kızıl sincaplar akrabalarının seslerini tanıyorlar ve eğer bir akrabalarının sesini bir süre duymazlarsa, seslenmelerine cevap alamazlarsa neler olduğunu anlamak için yaşam alanına gidiyorlar. Burada akrabası olan dişi sincap yoksa ve yavru tek başına kalmışsa yavruyu alıp kendi yuvalarına götürüyor ve büyütüyorlar. Evlat edinen sincaplar anneanneler, teyzeler ya da ablalar oluyorlar.

Bu durumla çok sık karşılaşılmıyor

Ekip 20 yıldan fazla süren araştırmaları süresince yalnızca 5 evlat edinme vakasına rastlasa da bu tek başına yaşayan türlerin de evlat edinebildiğini göstermesi açısından son derece önemli bir sayı. Ekibin çalışmaları aynı zamanda bir sincabın yakın akrabası olan diğer bir sincabın sadece bir yavrusunu evlat edindiğini de göstermiş. Yani kızıl sincaplar annesiz kalan birden çok yavru olsa da bu yavrulardan yalnızca birini evlat ediniyorlar.

 

 

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir