Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Sihirli tavşan “Ili Pika”

Sihirli tavşan “Ili Pika”

Tavşan denilince aklımıza tabi ki süper sevimli, zıpzıp canlılar geliyor. Ancak yazımızın konusu olan sihirli tavşan diğer tavşanlardan çok daha sevimli üstelik bu tatlılık abidesi tavşanlar henüz oldukça yeni keşfedilmişler. Çin’de Ili Pika olarak bilinen sihirli tavşanların bilimsel ismi Ochotona iliensis. Memeli bir hayvan olan sihirli tavşan hakkında ne yazık ki çok şey bilinmiyor ancak bu güzel canlı hakkında bilinenleri sizin için araştırdık ve bu yazıyı hazırladık. İşte karşınızda sihirli tavşan.

 1983 yılında keşfedildi

sihirli-tavsan

Sihirli tavşan ismi ile tanınan Ochotona iliensis 1883 yılında Çin’de bulunan Tianshian dağlarında tesadüf eseri keşfedilmiş.

Sihirli tavşan olarak anılsa da aslında bir tavşan değil

sihirli-tavsan-1

Boyutu, kulakları, beden yapısı ve kuyruğu ile bir tavşana çok benzese de sihirli tavşan aslında bir tavşan türü değil yani başka bir hayvan. Islıklı tavşangiller üst sınıfına dahil olan Ili pika kendi başına farklı bir hayvan türünü oluşturuyor.

Ağırlıkları en fazla 250 grama ulaşabiliyor

ili-pika

Sihirli tavşanlar oldukça minnak hayvanlar ve ağırlıkları en fazla 250 grama boyları ise maksimumun 20,4 santime kadar ulaşabiliyor ki bu boyutlar tavşanların çoğundan oldukça ufak.

Keşfedildiğinde 2 binden fazla sihirli tavşan bulunuyordu

sihirli-tavsan-2

Bu ilginç hayvanlar keşfedildikleri 1983 senesinde 2000’in üzerinde bir popülasyona sahipken sonraki yıllarda ne yazık ki bu sayı büyük bir hızla düşmeye başlamış ve nihayetinde uzun süre hiç sihirli tavşan görülememesi üzerine türün neslinin tükendiğine kanaat getirilmiş.

2014 yılında bir fotoğrafçının bir sihirli tavşan görüntülemesi sevinç yarattı

sihirli-tavsan-2

Tam 20 yıl boyunca hiç sihirli tavşan görülememesi üzerine artık türün neslinin tükenmiş olduğuna kesin gözüyle bakılırken 2014 yılında doğa sever bir fotoğrafçı olan Li Weidong tarafından bir Ili Pika’nın görüntülenmesi tüm dünyada ve tabi ki özellikle doğa ve hayvan tutkunları arasında büyük bir sevinç yarattı. Li Weidong bir sihirli tavşanı tesadüf eseri görüntülemiş olsa da şu an doğada bu hayvanlardan kaç tane bulunduğu konusunda herhangi bir veri bulunmuyor. Yani Ili Pika halen nesli tükenmiş ya da tükenme tehlikesi altındaki türler arasında listeleniyor.

Efsane kahraman Pikaçu’ nun Ili Pika’dan esinlenilerek yaratıldığı söyleniyor

ili-pika-pikacu

Efsane çizgi film kahramanı, sevimlilik abidesi Pikaçu’nun Ili Pika’dan esinlenilerek yaratıldığı uzun zamandır tüm dünyada konuşulan bir konu. Kahramanın isminin Pikaçu olmasının yanı sıra pikaçunun görüntüsünün de sihirli tavşana benzemesi bu iddianın pek de mantıksız olmadığını düşündürüyor…

 

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir