Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Sigaranın kedilere zararları

Sigaranın kedilere zararları

Sigara içmek tabi ki hoş bir şey değil zira sigaranın sağlığımız için sayısız zararı var ancak bizler yetişkin insalarız ve kendimiz için zararlı olduğunu bilerek sigara içiyorsak bu sadece bizi ilgilendiren bir sorun ya da bize öyle geliyor zira hayatlarını ve yaşam alanlarını bizlerle paylaşan kediler de sigara dumanından en az bizler kadar olumsuz etkileniyorlar. Pasif içicilik kedilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor ve veteriner hekimler “kedilerin yanında sigara içilmemesi gerektiği” konusunda bizleri uyarıyorlar. İşte sigaranın kedilere zararları.

Solunum yolu enfeksiyonları

Sigara dumanına maruz kalarak pasif içici olmak zorunda bırakılan kedilerde solunum yolu enfeksiyonları ile karşılaşılma riski diğer kedilere kıyasla çok daha fazla. Bunun nedeniyse aslında çok tanıdık, zira sigaranın kedilere etkileri bizlere etkileriyle çok benzer. Kedinin soluduğu sigara dumanında bulunan toksinler ve diğer zararlı maddeler kedilerin solunum yollarında birikiyor ve bu da beraberinde solunum yolu hastalıklarını getiriyor. Özellikle astım ve bronşit sigara içilen ortamlarda yaşayan kedilerde çok sık görülen sağlık sorunları arasında yer alıyor.

Kanserler

Bugün sigara ile kanserin ilişkisi hepimizce biliniyor ve sigara yalnızca bizlerde değil kedilerde de kansere neden oluyor. Üstelik sigara kedilerde yalnızca soluma yoluyla da kanserojen etki göstermiyor. Şöyle ki; sigara dumanında bulunan toksinler ve kimyasallar kedilerin tüylerine yapışıyor ve kediler kendilerini yalarken bu zararlı maddeleri direkt olarak vücutlarına sokuyorlar. Sigara dumanına maruz kalıp tüylerini yalayan kedilerde oral yani ağız kanserleri görülme olasılığı çok yüksektir.  Yapılan araştırmalar sigara içilen ortamlarda yaşayan kedilerin ağız kanserlerine yakalanma riskinin diğer kedilerden tam dört kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca tabi ki bununla da kalmıyor ve sigara kedilerde başka birçok kanser türünün oluşumunda da etkin şekilde rol oynuyor.

Lenfoma riskini artırıyor

Kedilerde görülen en ölümcül hastalıklardan biri olan lenfoma oluşumunda da sigara dumanının ikincil düzeyde rol oynadığı biliniyor. Üstelik lenf kanseri oluşumunda da sigara dumanının büyük etkisi bulunuyor ve ne yazık ki bu hastalığa yakalanan kedilerin büyük bir bölümü tanıdan en fazla bir sene sonra hayatını kaybediyor.

Tahriş

Sigara dumanına maruz kalma kedilerde tahrişe de yol açabiliyor. Başta gözlerde görülen tahriş olmak üzere kedilerde tahriş vakalarının azımsanamayacak denli büyük bir bölümünde sigara dumanının en önemli etken olduğu biliniyor.

Gördüğünüz gibi sigaranın kedilere zararı sandığınızdan çok daha fazla. Dolayısıyla bizlere yani hayatını bu güzel canlılarla paylaşanlara düşen en önemli görevlerden biri kedilerimizi sigara dumanından korumak yani yanlarında sigara içmemek. Bunun için sigaranızı balkonda ya da kedinin olmadığı bir odada içebilirsiniz. Ancak bu konudaki naçizane fikrimiz sigarayı tamamen bırakmanızın ve böylece tüylü kankanızla birlikte sağlıklı, mutlu ve uzun bir yaşam sürmenizin ikiniz için de en doğrusu olduğu.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir