Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Yürüyen / Sevimlinin Zıp Zıp Hali Ağaç Kanguruları

Sevimlinin Zıp Zıp Hali Ağaç Kanguruları

Kanguru denilince hepimizin aklına tek bir hayvan gelse de aslında kangurugiller oldukça kalabalık diyebileceğimiz bir aile ve ağaç kanguruları da bu ailenin bir alt grubu. Farklı özelliklere sahip 12 ağaç kangurusu türü var. Ağaç kangurularını diğer kangurulardan ayıran en büyük özellikleri isimlerinden de anlaşılacağı üzere ağaçların üzerinde yaşıyor oluşları.

Kendileri minnaklar

ağaç kangurusu

Kanguru olduğu için iri kıyım bir canlıymış gibi gelse de aslında ağaç kangurusu gayet de minnak bir hayvan; boyu yalnızca 120 santim ve bunun da yarısı kuyruktan oluşuyor.

Zamanının büyük kısmını ağaçların üzerinde geçiriyor

ağaç kangurusu2

Bu şeker canlılar zamanlarının büyük bir bölümünü ağaçların üzerinde geçiriyorlar. Ayrıca ağaçlardan topladıkları meyvelerle besleniyorlar. Ağaç kanguruları hepçil hayvanlar yani her şeyi yiyorlar. Her ne kadar besinlerinin büyük kısmını bitkiler oluştursa da böcekleri ve yerde buldukları hayvan ölülerini de yemekten geri durmuyorlar.

Avustralya ve Yeni Gine’deki dağlarda yaşıyor

ağaç kanguruları

Ağaç kangurusu kanguruların vatanı Avustralya’nın Kuzey Queensland bölgesindeki ve Yeni Gine’deki yüksek dağlardaki ormanlık alanlarda yaşıyor.

Kuyrukları dengelerini sağlamalarına yardım ediyor

ağaç kangurusu3

Kendisini sevimlinin zıp zıp hali olarak tanımladık ama bu bızdık kangurular yerden çok ağaçlar arasında zıplıyorlar. Vücut uzunluklarının yarısını oluşturan kuyrukları gem ağaçtan ağaca atlarken hem de ağaçların üstündeyken dengelerini sağlamalarına yardımcı oluyor.

Ağaç kangurusu keseli bir hayvan

yavru ağaç kangurusu

Nesilleri tükeniyor

çiftleşen ağaç kanguruları

Avustralya’nın doğasının da hızla bozulması ve yerlilerin Avustralya vahşi köpeği dingoların yardımı ile bu hayvanları eti için avlaması nedeni ile nesilleri tükeniyor…

Bonus: Sevimliliği baş döndürüyor!

Ayrıca bakınız

Japonya’da bir park, eğlence için 5 bin balığı buz pistinde dondurdu!

Japonya’nın Kitakyuşu kentinde açılan SpaceWorld isimli temapark ilgi çekmek amacıyla buz pisti içinde 5 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir