Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Sevimli keseli vombat

Sevimli keseli vombat

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan sayısız ilginç hayvan var ve bu hayvanların büyük kısmından haberimiz bile yok. Bu ilginç hayvanlar dünyanın her yerine yayılmış olsalar da özellikle Avustralya canlı çeşitliliği açısından diğer birçok yerden daha zengin olduğu için en çok ilginç hayvana ev sahipliği yapan kıta durumunda. Yazımızın konusu olan vombat da Avustralya’ya özgü bir keseli türü.

Güneydoğu Avustralya ve Tazmanya’da yaşıyor

vombat

Bilimsel ismi Vombatidae olan vombatlar Avustralya’nın güneydoğusu ile Avustralya’nın bir eyaleti olan Tazmanya’nın dağlık bölgelerinde yaşarlar. Vombatlar üç türe ayrılırlar; bayağı vombat, kuzey kıllı burunlu vombatı ve güney kıllı burunlu vombatı.

25-40 milyon yıldır dünyadalar

vombat

Vombatgiller familyası üzerinde yapılan genetik çalışmalar bu türün ortalama olarak 25-40 milyon yıl kadar önce Avustralya’da bulunan keseli türlerinden ayrıldığını göstermiş.

Pençeleri ve dişleri çok güçlü!

vombatlar

Vombatların pençeleri ve dişleri çok kuvvetlidir. Bu pençe ve dişleri kullanarak toprağı kazan vombatlar kendilerine toprağın altında oldukça karmaşık düzenli yuvalar oluştururlar.

Vombat yuvası
Vombat yuvası

Vombatların kesesi geriye doğrudur

vombat-kesesi

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi vombatlar keseli hayvanlardır ve keseleri diğer keselilerden farklı olarak vücutlarının gerisindedir.

Boyları en fazla 1 metreye ulaşabilir

vombat

Vombatların boyları en fazla 1 metreye ulaşabilir ve kuyrukları çok kısadır. Hatta vombatların kuyruğu o kadar kısadır ki bu canlıların kuyruğu olduğunu bilmeyen biri kuyrukları olmadığını düşünebilir 🙂 .

Vombatlar otoburdur

vombat-ne-yer

Vombatlar otobur canlılardır ve çoğunluklar otlar, ağaç kabukları ve köklerle beslenirler.

Ortalama olarak 20-35 kilo ağırlığındadırlar

vombat

Boyları 1 metreye ulaşan vombatların ağırlığıysa 20-35 kilo arasında değişir. Yani vombatlar tombiş birer keselidir, sanıyoruz bu sevimli hayvanlar biraz da bu tombişlikleri nedeniyle bu kadar şeker görünüyorlar 🙂 .

Vombatların dışkısı küp şeklindedir!

vombat-diskisi

Sevimli tombiş keseli vombatların en ilginç özelliklerinden biri de kakalarının şeklidir. Vombat kakası küp şeklindedir. Yani bu keseliler adeta buz küpü şeklinde kakalar yaparlar 🙂 .

Tüm vombat türleri koruma altında

vombat

Avustralya’nın güneydoğusunda bulunan ve vombatların yaşam alanı olan Victoria eyaletinin her yerinde tüm vombat türleri koruma altındadır.

Ayrıca bakınız

Sen Hiç Gördün Mü Rengarenk Bir Sincap: Hint Dev Sincabı

Sincap denince aklımıza gelen minnak, boz olarak tanımlanabilecek kendine has rengi ile süper sevimli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir