Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Sen Hiç Gördün Mü Rengarenk Bir Sincap: Hint Dev Sincabı

Sen Hiç Gördün Mü Rengarenk Bir Sincap: Hint Dev Sincabı

Sincap denince aklımıza gelen minnak, boz olarak tanımlanabilecek kendine has rengi ile süper sevimli bir canlı. Ancak aslında sincap sincapgillere verilen genel bir isim ve dünyanın farklı bölgelerinde birçok sincap türü yaşıyor. Yazımızın konusu olan Hint dev sincabı ya da diğer ismi ile Malabar dev sincabı ise sincapgillerin hem en iri hem de en renkli elemanı.

O bir ağaç sincabı

Hint dev sincabının bilimsel ismi Ratufa indica ve sincapgiller familyasından olan ağaç sincapları arasında yer alıyor. Hind dev sincabını sincapgillerin en özellerinden biri kılansa sahip olduğu muhteşem renkler. Hindistan’a özgü bu sincap türlerinin kürklerinde krem, kahverengi-sarı karşımı, koyu kahverengi, kızıl, pas rengi ve açık kahverengi renkler bulunur. Ancak mutlaka her Malabar dev sincabının kulaklarının arkasında belirgin bir beyaz nokta vardır.

Kuyrukları vücutlarından neredeyse iki kat uzun

Yetişkin Hint dev sincaplarının boyu yaklaşık 36 santimken kuyruklarının uzunluğuysa 61 santime ulaşabiliyor. Yetişkin bir Ratufa indica 1,5-2 kilo ağırlığında olabiliyor. Ayrıca bu türün 5 de alt türü vardır.

Hayatlarının çoğunu ağaçların üzerinde geçiriyorlar

Bu rengarenk sincapların yaşam alanı Hindistan’ın yağmur ormanlarındaki ağaçlar. Hayatlarının neredeyse tümü ağaç dallarında geçiren ve yuvalarını ağaç kovuklarına yapan Hint dev sincapları aynı zamanda yırtıcı kuşlar ile leoparların avları durumundalar ve düşmanı fark ettiklerinde kaçmak yerine üzerinde bulundukları dala tamamen yapışıp hareketsiz biçimde kalarak korunuyorlar.

Ağaçtan ağaca 6 metreye kadar zıplayabiliyorlar

Yaşam alanı ağaçlar olan Hin dev sincapları tahmin edilebileceği gibi ağaçtan ağaca zıplama konusunda son derece başarılılar. Bu muhteşem sincaplar bir ağaçtan diğerine tam 6 metrelik atlayışlar gerçekleştirebiliyorlar.

Hindistan’ın renkli sincaplarının ortalama ömrü 20 yıl ve 29-35 gün arasında süren gebeliklerinin sonunda ortalama 1-2 yavru dünyaya getiriyorlar. Ancak Hindistan’a özgü endemik bir tür olan Hint dev sincaplarının zaten sınırlı olan doğal yaşam alanları yağmur ormanlarına verilen zararla birlikte hızla yok olduğu için bu türün geleceği ne yazık ki belirsiz durumda.

 

 

Ayrıca bakınız

Cinayetlerine Hayvanları Öldürerek Başlamış 10 Seri Katil

Uzmanlar yıllardır “hayvan öldürenler bir gün insan da öldürür!” diyorlar ancak ülkemizde hala bu gerçek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir