Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Düşünen / Seks Kölesi Olarak Kullanılan Orangutan Pony’nin Kurtuluş Öyküsü

Seks Kölesi Olarak Kullanılan Orangutan Pony’nin Kurtuluş Öyküsü

Bazı yazıları yazmak diğerlerinden çok daha zor ve bu da tam öyle bir yazı, dünyada böyle bir gerçeğin var olduğunu bilmek yeterince korkunç aslında ama bunu yazmak zorundayız çünkü insanların hayvanlara neler yaptığını bilmemiz beraberinde bu suçlara tepki gösterebilmemizi getiriyor. Bilmediğimiz bir şeye tepki gösteremeyiz, öyle değil mi? Yazıya Pony’den ve onun gibi seks kölesi olarak kullanılan tüm orangutanlardan, insanlığın korkunç muamelelerine maruz kalan tüm hayvanlardan özür dileyerek başlıyoruz. Evet, Pony Borneo’da seks kölesi olarak kullanılan orangutanlardan sadece biri ve belki de en şanslısı, çünkü onun içinde bulunduğu korkunç durumu birileri fark etti ve büyük çabalarla onu kurtardılar. Henüz yazımızın başındayken aşağıda okuyacağınız hikayenin her ne kadar mutlu sonla bitse de şok edici ve kalpleri paramparça edecek kadar üzücü olduğunu bilmelisiniz. Yani hemen okumayı bırakabilirsiniz.

Pony 6 yaşındayken doğadan kopartılmış

Pony tahmini olarak 6 yaşındayken doğadan kopartılmış ve acılı bir hayat yaşayacağı Kareng Pangi ‘deki bu eve kapatılmış. Ortalama yaşam süresi 40 yıl olan orangutanlar 8 yaşındayken ergenliğe giriyorlar yani Pony doğadan ve ailesinden kopartıldığında daha yavru bir orangutanmış.

Onu zincire vurup bütün tüylerini tıraş ettiler

Pony’yi doğadan kopartanlar onu bir evin odasına kapattılar ve zincire vurdular. Fahişe olarak pazarlayacakları için vücudundaki tüm tüyleri tamamen tıraş ettiler, hatta bir insana benzemesi için ona makyaj bile yaptılar. Pony’nin burada ne kadar süre tutulduğu, kaç yıl boyunca seks kölesi olarak kullanıldığı tam olarak bilinmiyor.

Onu kurtarmak çok zor bir işti

Pony’yi kurtarmak kolay bir iş değildir çünkü kurtarmak için harekete geçildiğinde üzerinden para kazanan köylüler buna karşı çıkacaklardı. Bu nedenle ciddi bir operasyon düzenlemek gerekliydi.

Pony’yi pazarlayan caniyi silahlı adamlar koruyordu!

Pony’yi pazarlayan kadını silahlı köylüler koruyordu. Bu fotoğraf kurtarma operasyonu sırasında ele geçirilen köylülerin silahlarından bazılarını gösteriyor.

Ancak yılmadılar!

Ancak yılmadılar, Pony’yi mutlaka kurtarmaları gerekiyordu ve bir kaç vakıf ile güvenlik güçleri bir araya gelerek 1 yıllık çabanın sonunda köyü bastılar, silahlı adamları aştılar ve yıllardır seks kölesi olarak kullanılan orangutan Pony’yi kurtardılar. Borneo Orangutan Hayatta Kalma Vakfı Direktörü Michelle Desilets Pony’yi buldukları o anı şöyle anlatıyor; “Onu bir duvara zincirlenmiş olarak bulduk, minder üzerinde yatıyordu. Vücudunun her yeri tıraş edilmişti ve bu nedenle her yeri sinek ısırıklarının neden olduğu enfeksiyonlu yaralarla doluydu.”

Onu hemen doğaya bırakmadılar

Pony henüz yavruyken doğadan kopartıldığı ve uzun yıllar boyunca tutsak olarak yaşadığı için doğada nasıl hayatta kalacağını bilmiyordu. Ayrıca ağaçlara çıkmayı da bilmiyordu. Bu nedenle onu doğal yaşama hazırlamak için sabırla uğraştılar ve sonunda Pony ile 7 dişi orangutan 2013 yılında  Kaja Adası’nda doğal yaşamlarına döndüler.

Pony seks kölesi orangutanlar denilince akla gelen ilk kurban çünkü onun hikayesini bütün dünya duydu, ancak ne yazık ki Pony seks kölesi tek orangutan değil ve hala Endonezya’da seks kölesi olarak kullanılan orangutanlar sorunu ortadan kaldırılabilmiş değil. İnsanların ne zaman bu kadar akıl almaz suçlar işlemeyi bırakacaklarının ise hala bir muamma olması hepimiz için hem utandırıcı hem de yıkıcı.

Nutella palm yağı için orangutanları öldürüyor yazımız da ilginizi çekebilir.

 

 

 

 

Ayrıca bakınız

Partilerin Seçim Bildirgesinde Yer Alan “Hayvan Hakları” Vaatleri Neler?

24 Haziran 2018’de gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne sayılı günler kaldı. Seçime …

Bir yorum.

  1. Bir orangutan pezevengi olarak bu olayı kınıyorum bence bizim de haklarımız olmalı !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir