Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Yürüyen / Şeffaf Kaplumbağa Böceği

Şeffaf Kaplumbağa Böceği

Böcekler nedense doğanın “itilmiş”leridir. İnsanların çoğu böceklerden korkar, bu arada yeri gelmişken hemen söyleyelim aslında nedense dememek gerekli çünkü bunun altında yatan neden bulunmuş; böcek korkusu bizlere atalarımızdan kalan bir yadigarmış. Dünyada çok sayıda zehirli yani ölümcül böcek olduğu için böcek korkusu hayatta kalabilmeyi sağlama işlevi görüyor. Evet, böcekler her ne kadar pek sevilmeseler de dünyada milyonlarca böcek çeşidi var ve bu böceklerin hepsinin birbirinden ilginç özellikleri bulunuyor; şeffaf kaplumbağa böceği de bu böceklerin şüphesiz ki en ilginçlerinden biri.

Diğer ismi şeffaf yaprak böceği

Şeffaf kaplumbağa böceği büyüleyici bir görünüme sahip.

Şeffaf kaplumbağa böceği kaplumbağaya benzer formu nedeni ile halk arasında bu isimle anılıyor. O aslında 125 kadar üyesi bulunan yaprak böceği ailesine mensup ve bu nedenle diğer ismi şeffaf yaprak böceği. Yaprak böcekleri süper birer kamuflaj ustası olmaları ile tanınıyorlar, öyle ki bazı yaprak böceklerini üzerinde durdukları yapraklardan ayırmak neredeyse imkansız. Şeffaf yaprak böceği ise kamuflaj için şeffaf oluşundan yararlanıyor.

Keyfi yerindeyken altın rengine dönüyor

Altın kaplumbağa böceği de denilen bu böcekler rahatken altın rengine dönüyorlar.

Bu minnak böcekler keyifleri yerindeyken altın rengine dönüyor, bu nedenle bazen de altın kaplumbağa böceği olarak anılıyorlar. Yani şeffaf yaprak böceği isim açısından oldukça zengin 🙂 .

Boyları 8 mm

Şeffaf yaprak böceği sadece 8 mm boya ulaşabiliyor

Yakından çekilmiş bu fotoğraflarda kocaman gibi görünseler de aslında altın kaplumbağa böceği sadece 8 mm boya kadar ulaşabiliyor.

3 katmanlı kabuğu farklı renklerde ışıkları yansıtıyor

Şeffaf yaprak böceği ilginç renk değiştirme tekniği ile şaşırtıyor.

Bu böceği özel kılan sadece transparan olması ya da renk değiştirmesi değil. Altın kaplumbağa böceği renk değiştirmek için oldukça farklı bir yöntem kullanıyor. Böceğin kabuğu 3 katmandan oluşuyor ve her katman farklı bir rengi yansıtma özelliği taşıyor.

Böcek rahatken rengi altın sarısı oluyor.

Böceğin kabuğundaki katmanlar vücut sıvısı ile dolunca her katmanın yansımaları birleşiyor ve altın sarısı rengi oluşturuyor. Böceğin kabuğunun en alt katmanında ise kırmızı pigment bulunuyor.

Altın kaplumbağa böceği rahatsız edildiğinde kırmızı renge dönüyor.

Şeffaf yaprak böceği herhangi bir şekilde rahatsız edildiğinde kabuğundaki katmanlardan vücut sıvısını çekiyor ve bu sayede en alt katmandaki kırmızı pigmentler nedeni ile kırmızı bir renge bürünüyor. Kırmızı doğada uyarıcı bir renk, yani altın kaplumbağa böceği bunu kendini korumak için yapıyor.

Bilim insanlarının markajında

Altın kaplumbağa böceği bilim insanlarına ilham vermiş.

Şeffaf yaprak böceği doğada başka eşi olmayan ya da varsa bile henüz keşfedilmemiş bu özelliği nedeni ile bilim insanlarının sıkı markajında. Bilim insanları altın kaplumbağa böceğinin sıvı ile ışığı yansıtma özelliğini inceleyerek sıvı durumunu ışık ve renk yolu ile gösterebilmeyi, daha doğrusu bunu gösterebilecek cihazlar geliştirebilmeyi umuyorlar.

En az bu böcek kardeşimiz kadar büyüleyici bir canlı olan şeffaf kaplumbağa ile tanışmak için şuraya ve kamuflaj ustası şeffaf kelebek ile tanışmak için de buraya tıklamanız yeterli.

 

Ayrıca bakınız

Japonya’da bir park, eğlence için 5 bin balığı buz pistinde dondurdu!

Japonya’nın Kitakyuşu kentinde açılan SpaceWorld isimli temapark ilgi çekmek amacıyla buz pisti içinde 5 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir