Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Safkan Kedilerde Görülen Genetik Sorunlar

Safkan Kedilerde Görülen Genetik Sorunlar

Kediler en yakın takipçileri olan köpeklere ciddi bir fark atarak dünyanın en fazla bakılan evcil hayvanı unvanını o güzel patilerinde tutuyorlar. Öyle ki yapılan istatistikler dünya çapında bakılan her bir köpeğe karşı 3 kedi bakıldığını gösteriyor, yani kedilerle birlikte yaşayanların sayısı köpeklerle birlikte yaşayanlardan çok daha fazla, ancak buna karşın sokaklar hala milyonlarca yuvasız kedi ile dolu. Peki, bu nasıl oluyor? Bu sorunun yanıtı aslında çok basit, birçok kişi kendilerini hayvan sever ya da kedi sever olarak tanımlıyor ama kedi tercihini bu tanımlarla asla bağdaşmayan safkan kedi ırklarından yana kullanıyor. Ülkemizde yaygın tanımı ile cins kediler bazı insanlarca sürekli üretiliyor, satılıyor ve bu kedileri alanlar yüzünden sokaklardaki güzelim tekirler, sarmanlar, calico ve daha nice harika kedi sokaklarda yaşamaya devam etmek zorunda bırakılıyor. İnsanların korkunç koşullarda üretilip satılan bu kedi ırklarını satın alırken gözden kaçırdıkları çok önemli bir nokta bulunuyor; birçok safkan kedi ırkının sayısız genetik hastalığa ciddi anlamda yatkınlığı bulunuyor. Yetiştiriciler kedilerin safkan olmasını, bazı özellikler taşımasını sağlayacak şekilde üretim yapıyorlar ancak bu üretim faaliyetinin neticesi dünyaya genetik hastalıklara yatkın hatta doğuştan bu hastalıklarla dünyaya gelen kediler oluyor. İşte safkan kedilerde görülen genetik hastalıklar.

Diyabet

Kedilerde görülen genetik hastalıkların ilk sırasında diyabet yer alıyor, halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet fark edilip doğru biçimde tedavi edilmediği takdirde kedilerin görme yetilerini kaybetmelerine hatta ölmelerine yol açabiliyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok popüler olan Burma kedisi genetik olarak şeker hastalığına yatkınlığı bulunan bir ırk ve Burma kedileri arasında şeker hastalığının görülme sıklığı diğer tüm ırklardan çok daha yüksek.

Burma kedisinin diyabet hastalığına yakalanma riski çok yüksek

Kalp hastalıkları

Kedilerde ama özellikle de safkan ırklarda görülen sorunlardan biri de kalp hastalıkları ve bu hastalıklara birçok safkan kedi ırkının genetik yatkınlığı bulunuyor. Yine ülkemizin cins kedi severlerinin favorisi olan İran kedisi, dünyanın en pahalı kedi ırklarından biri olan Bengal kedisi, Siyam kedisi, dünyanın en büyük beş kedi ırkı arasında yer alan Ragdoll, Cornish ve Devon rex ile son yıllarda adını gittikçe daha sık duymaya başladığımız Norveç orman kedisi kalp hastalıklarına genetik yatkınlığı bulunan ırklardan bir kaçı.

Siyam kedisi kalp hastalıkları da olmak üzere çok sayıda hastalığa genetik yatkınlık taşıyor

Böbrek sorunları

Her yıl binlerce kedi ne yazık ki hayatını böbrek sorunları sebebiyle kaybediyor ve özellikle bazı safkan ırkların böbrek sorunlarına genetik yatkınlığı bulunduğu biliniyor. Himalaya kedisi, İran kedisi ve Birmanya kedisi böbrek hastalığına yatkınlığı bulunan ırklar. Ayrıca Ragdoll ve İran kedisinde mesane taşları oluşma riski de diğer ırklardan çok daha yüksek.

Cins kedi severlerin favorisi İran kedisi neredeyse tüm hastalıklara genetik yatkınlık taşıyor

Solunum problemleri

Tahmin edilebileceği gibi bir kedinin sağlıklı ve uzun bir ömür sürdürebilmesi için solunumunun sağlıklı olması gerekiyor ancak bazı safkan kedi ırkları solunum sorunlarına ciddi anlamda genetik yatkınlık taşıyor. Himalaya kedisi, İran kedisi ve Siyam kedisi genetik olarak solunum sorunlarına en fazla yatkınlığı bulunan kedi ırkları.

Himalayan kedisi ve İran kedisi gibi basık burunlu ırklar solunum sorunlarına genetik yatkınlık taşıyorlar

Melez kediler çok daha sağlıklı

Safkan meraklıları yüzünden bu ırklar hızla üretilmeye ve dünyaya sağlık sorunlarına sahip bebek kediler gelmeye devam ederken sokaklardaki durum ise bundan çok daha farklı. Melez kediler gen havuzları çok daha geniş olduğu için genetik hastalıklara hiç yatkınlık göstermiyorlar ayrıca tekir gibi melez ırkların bağışıklık sistemi de safkan ırklardan çok daha kuvvetli oluyor. Eğer siz de “ille de cins kedi olsun!” diyenlerdenseniz yazımızı okuyup bu gerçekleri öğrendikten sonra cinse kedi konusundaki görüşlerinizin değişeceğini ve cins kedi almak yerine sokaklardaki, barınaklardaki binlerce cins olmayan ama harika kedilerden birini sahipleneceğinizi umuyoruz.

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir