Pazar , Ağustos 25 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Pirelerin Kedilere 5 Önemli Zararı

Pirelerin Kedilere 5 Önemli Zararı

Pireler yılın on iki ayı boyunca faal olan canlılarsa da havaların ısınmaya başlaması ile birlikte bu küçük asalakların varlığı yoğunlaşıyor. Kedilerin dolayısıyla biz kedi insanlarının kabusu olan pirelerin kedinizi yalnızca kaşınmasına neden olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz zira pirelerin kedilere zararları içinde en hafifi kaşıntı, zira pireler kedilere birçok hastalık bulaştırma riski de taşıyor. Bu nedenle pirelerle ve tabi diğer dış parazitlerle etkin şekilde mücadele kedi bakımı konusunda kesinlikle en fazla önem verilmesi gereken unsurlardan biri. Pirelerin kedilere bulaştırdığı hastalıklar ve neden olabildikleri ciddi sorunlar hakkında bilgi sahibi olduğunuzda kedileri pirelerden korumanın neden çok önemli olduğunu daha iyi anlayacaksınız. İşte pirelerin kedilere verdiği zararlar.

1- Anemi (kansızlık)

Pireler yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kan emen canlılardır ve yoğun pire varlığı özellikle de söz konusu yavru kediler olduğunda anemi yani halk arasında bilinen ismi ile kansızlığa neden olabilir. Kedilerde kansızlık umduğunuzdan çok daha ciddi sonuçlanabilir hatta ne yazık ki kedilerin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi solgun renkte, beyaz diş etleri kedilerde kansızlık belirtileri arasında yer alır.

2- Pire alerjisi

Pireler kediler ısırdıklarında salyaları kedilerin kanına karışır ve alerjik bünyeli kediler bu salyada bulunan bir protein nedeni ile pire alerjisi geliştirebilirler. Kedilerde pire alerjisi pirenin ısırdığı yerin değil tüm vücudun kaşınmasına neden olur. Hatta aşırı kaşınma sebebiyle kedide tüy dökülmesi, ileri aşamalarda yaralar ortaya çıkabilir.

3- Yaralar

Pirelerin kedilerde yaraya neden olması için ille de alerjik olmaları gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz zira pire alerjisi olmayan kediler de aşırı kaşınma sebebiyle tüylerini dökebilir, hatta gayet ciddi yaralar da oluşabilir. Pireler nedeni ile yani sürekli kaşınma kaynaklı yaralar enfeksiyona çok açıktır ve genellikle bu yaralarda ciddi enfeksiyonlar ortaya çıkar ki bu da zorlu ve uzun bir tedavi süreci anlamına gelir.

4- Tenyalar

İç parazitler kediler için ölümcül seyredebilecek denli ciddi bir sorundur ve pireler kedilere iç parazit, özellikle de tenya bulaştırırlar. Tenyalar hele de yavru kediler için gerçekten çok tehlikelidir. İşte bu nedenle kedilerde iç ve dış parazit mücadelesinin birlikte yürütülmesi gerekir, zira dış parazitler kedilere iç parazit bulaştırma riski de taşır. Dolayısıyla pirelerle etkin şekilde mücadele edilip, kediler pirelerden korunmazsa iç parazit sorunu ile başa çıkmak da imkansız gibi bir şeydir.

5- Huzursuzluk

Kim sürekli kaşınmak ister ki? Elbette kimse istemez ve bu kediler için de geçerlidir, pireler yüzünden sürekli kaşınmak zorunda kalan kedilerde huzursuzluk baş gösterir ve bu tüm yaşamlarını olumsuz etkiler.

Yazımızı bitirirken, pirelerden kedilere bulaşan hastalıklar yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca eğer kediniz pire sorunu yaşıyorsa kediler için ev yapımı pire tasması ve kediler için doğal pire ilacı yazılarımızda tüylü kankanızı bu sorundan kurtarmak ve korumak için hem doğal hem de ucuz çözümlerim sizi beklediğini de eklemeden geçmeyelim.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir