Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Pirelerden Kedilere Bulaşan Hastalıklar

Pirelerden Kedilere Bulaşan Hastalıklar

Pireler kedi bakımı konusunda en sık karşılaşılan sorunlardan biridir ve aslında genellikle hafife alınırlar. Pireler gibi kan emen asalaklar olan keneler konusunda birçok insan endişelenir çünkü kenelerin hem kedilere ve köpeklere hem de insanlara bazı hastalıklar bulaştırdığını hemen herkes bilir. Ancak söz konusu pireler olduğunda kimse kedime pireden hastalık bulaşabilir diye düşünmez ama işin aslı pireden kediye hastalık bulaşır mı sorusunun yanıtı kocaman bir evettir. Üstelik pirelerden kedilere bulaşan hastalıklar aynı zamanda bizlere yani insanlara bulaşma riski de taşır. Tüm bu bilgiler pirelerle mücadelenin kedi bakımı konusunda ne kadar önemli bir unsur olduğunu anlatmak için sanıyoruz yeterli. Gelelim yazımızın asıl konusuna, pirelerden kedilere bulaşan hastalıklar nelerdir?

Murin tifüs

Sıçanlar, Murin tifüs taşıyan pire türü için ana taşıyıcıdır ve enfekte bir sıçanın kanını emmiş bir pire de enfekte olur, bu pire sıçanın ardından kediyi ısırdığında hastalığı ona da bulaştırır. Bu hastalıkla genellikle sıcak ve nemli bölgelerde karşılaşılır, her sıçan murin tifüs taşıyıcısı değildir, dolayısıyla her pire de bu hastalığı bulaştırmaz.

Mycoplasma haemofelis

Mycoplasma haemofelis, kene ve sivrisinek ısırığının yanı sıra pire sokmasıyla kedilere bulaşan parazit bir bakteriyel hastalıktır ve kedilerde yüksek ateşin yanı sıra anemiye neden olabilme riski taşır. Mycoplasma haemofelis, enfekte kedinin kırmızı kan hücrelerine bağlanır; bu da vücudun bağışıklık sisteminin, kırmızı kan hücrelerini yabancı gibi algılamasına dolayısıyla onları tahrip etmesine neden olur, kedinin bağışıklık sisteminin çok sayıda kırmızı kan hücresini tahrip etmesi nedeniyle de anemi yani kansızlık durumu ortaya çıkar.

Tenyalar

 

Pirelerden kedilere bulaşan hastalıklar denilince tenyaları unutmamak gerekir, pireler kedilere iç parazit de bulaştırırlar ve aslında iç parazitler kimi zaman ölümcül olabilme potansiyeli taşır. İşte bunun içindir ki kedilerde iç ve dış parazit tedavisi bir bütündür, yani pirelerle mücadele etmek aynı zamanda kedileri iç parazitlerden de korumanın vazgeçilmez parçalarından biridir.

Gördüğünüz gibi pirelerin kedilere zararları sandığınızdan çok daha fazla, dolayısıyla tüylü kankanızı pirelerden mutlaka korumanız gerekli aksi takdirde yukarıda saydığımız hastalıklardan herhangi biri ile karşılaşma olasılığınız yüksek. Bu arada şu bilgiyi de sizlerle paylaşalım; kedi tırmığı hastalığının da kedilere bulaşmasına pirelerin neden olduğuna ilişkin görüşler var zira bu hastalığı taşıyan kedilerin yaklaşık olarak %40 kadarının hayatlarının bir döneminde pirelendiği belirlenmiş.

Son bir şey; kediler için doğal pire ilacı ve kediler için ev yapımı pire tasması yazılarımıza göz atarak tüylü kankanızı pirelerden kurtarmak ve korumak için hem doğal hem ucuz alternatifler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir