Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Pek Tanınmayan Bir Türkiye Köpeği: Trabzon Zerdava

Pek Tanınmayan Bir Türkiye Köpeği: Trabzon Zerdava

Türkiye ve köpek kelimelerini bir arada görünce hemen herkesin aklına gelen ilk köpek ırkı Sivas Kangal oluyor. Doğrusu kangal hem görüntüsü hem de vakur karakteri ile muhteşem bir köpek, ama Türkiye’ye özgü tek köpek değil tabi ki. Kangal’ın yanı sıra Akbaş, Kars çoban köpeği gibi Türkiye’ye özgü köpek ırkları kangala kıyasla az olmakla birlikte tanınırken çoğu kişinin adını bile duymadığı bir ırk var; Trabzon zerdava.

Karadeniz bölgesine özgü bir ırk

Trabzon zerdeva köpeği adından da anlaşıldığı gibi Karadeniz bölgesine özgü bir ırk. Trabzon ve Rize illerinde çok popüler olan zerdeva köpeğinin kökeniyse bilinmiyor. Ancak ortaya çıkış tarihinin 1936 civarı olduğu söyleniyor.

Orta büyüklükte bir ırk

Karadeniz’e özgü Trabzon zerdeva orta büyüklükte bir köpek ırkı. Ağırlıkları ortalama olarak 20-25 kilo, boylarıysa ortalama olarak 45-50 santim arasında değişiyor.

Geleneksel olarak domuz avında kullanılıyor

Günümüzde hala avcılık gibi korkunç bir kavramın var olması akıl almaz ama ne yazık ki var. Trabzon zerdeva köpeği de geleneksel olarak domuz avı için kullanılıyor ve bu küçük sayılabilecek boyutlara sahip köpekler domuz avı konusunda üstün becerileri ile tanınıyorlar Karadeniz’de.

Hakkında neredeyse hiç bilgi yok

Genellikle kestane renginde kürkü olan ama bunun dışında renkler de görülebilen Zerdeva köpeği hakkında neredeyse hiç bir bilgi yok. Yerel meraklıları tarafından tanıtılmaya çalışılan Trabzon Zerdeva aynı zamanda nesli tükenme tehlikesi altında olan bir köpek ırkı. Söylenenlere göre saf kan Zerdeva köpeği sayısının yok denilecek kadar az kalmış olması da tabi ki son derece üzücü.

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir