Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Pabuç Gagalı Kuş

Pabuç Gagalı Kuş

Çok konuşanlar için yapılan “pabuç kadar ağzın var” benzetmesinin kuş dünyasında yaşayan versiyonu pabuç gagalı kuş ile karşınızdayız. Pabuç gagalı leylek de denilen bu iri kıyım kuşların gagası gerçekten de bir pabucu andırıyor, dolayısıyla kendilerine neden bu ismin verildiğini anlamak pek de zor değil :).

Gagaya bak!

Pabuç gagalı kuş gerçekten de pabuç gagalı 🙂

Pabuç gagalı leylek leyleğe benzer ve kuş aleminin en kocaman elemanlarından biridir. Pabuç gagalı leylek dense de aslında bir leylek değildir, leyleksiler sınıfındandır ancak aynı sınıfa dahil olan diğer kuşlar ile akrabalığı olduğu belirlenebilmiş değildir. Ayrıca bazı bilim insanları pabuç gagalı kuşun leylek değil pelikan türü olduğunu düşünüyor, ki pelikana da benzediğini kabul etmek gerekli.

Boyu 1,5 metreye ulaşabiliyor!

Pabuç gagalı kuş gerçekten de kocaman, boyları ortalama 110-140 cm arasında olsa da bazıları 150 santime ulaşabiliyor.

Ortalama ağırlıkları 6 kilo

Pabuç gagalı kuş aslında boyutu göz önünde bulundurulduğunda pek de ağır değil, bu sevimli kuşların ağırlığı ortalama olarak 6 kilo kadar. Tabi ki erkekleri dişilerinden daha ağır oluyor genellikle.

Sanmayın ki uçamıyor!

Pabuç gagalı kuş uzun uçuşları sevmiyor 🙂

İri kıyım olduğu için uçamadığını sanmayın, çünkü pabuç gagalı kuş gayet de başarılı bir uçucu sayılır. Dakikada ortalama olarak 150 kez kanat çırpması her ne kadar leylekgiller arasında en düşük hızlardan biri olsa da bu iyi uçamadığı anlamına gelmiyor tabi ki :). Ama şunu da söyleyelim, kendileri 20 metreden uzun uçuşlardan pek hoşlanmıyorlar :).

Oburlar!

Farklı şeyleri avlayarak yiyorlar.

Esas besinleri balıklar olsa da pabuç gagalı kuşlar kurbağa,yavru timsah, resimde gördüğünüz gibi ördek, su yılanı gibi farklı canlıları da avlayıp yiyorlar.

Tabi ki nesli tehlikede!

Pabuç gagalı kuşlar hassas türler arasında.

Doğal yaşam alanı Afrika’daki çeşitli bölgeler olan Afrika pabuç gagalı kuşunun şu an dünyadaki sayısının 5000-8000 arasında olduğu tahmin ediliyor ve yaşam alanlarının yok edilmesi, avlanma ve insanların rahatsız etmesi nedeniyle hassas türler arasında listeleniyor. Yani sayısı zaten az olan Afrika pabuç gagalı kuşu eğer dikkat edilmez, gerekli önlemler alınıp korunmazsa dünyadan yok olabilir.

 

Ayrıca bakınız

Sen Hiç Gördün Mü Rengarenk Bir Sincap: Hint Dev Sincabı

Sincap denince aklımıza gelen minnak, boz olarak tanımlanabilecek kendine has rengi ile süper sevimli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir