Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Düşünen / “Önce İnsan” Diyenlere…

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve bu minvalde sözler sarf ederler sürekli.

Hayvana ufacık bir dokunuşa bile tepkilidirler. Bir lokma bir şey yesin bir can, bir kedi, bir köpek diye çabalarsın, karşında hiç tanımadığın insanlar: “ona verene kadar, onca aç insan var onları besle.”

Hayvana yapılan eziyete, işkenceye, acımasızlığa karşı çıkarsın, bir iki çift laf edersin, yine karşında birileri: “bunca, insana ait sorun varken sen bunlarla mı uğraşıyorsun?”

Sanki o sorunların müsebbibi HAYVAN! Savaşları çıkartan, ekonomik krizleri yaratan, kuraklığa sebep olan hep hayvan!

Bu ve buna benzer çok köşe yazım vardır. Artık dillendirmekten bıktım derken, bir gazete haberi gözüme ilişti geçtiğimiz birkaç gün önce.

Haberin üst başlığı aynen şöyle: “Her dakikada 70 milyon hayvan şiddet görüyor.” Ve şöyle devam ediyor haber: Psikiyatr Dr. Mehmet Sungur, hayvanların insanlardan daha çok şiddet gördüğünü söyledi.

Profesör Sungur; “dünyada 1 dakika içerisinde yaklaşık 70 milyon hayvan şiddete uğrarken, buna karşılık 1 dakikada 20 insan şiddete maruz kalıyor” dedi.

Her şiddet uygulayanın hasta olmadığını vurgulayan Sungur, “ adalet duygusu önemli, kişi eğer şiddet uyguluyorsa bunu hastalıkla açıklamamak gerekiyor. Her suç işleyen hasta değildir. Şiddet uygulayana ‘hasta’ demek akıl hastalarına hakarettir” demiş.

Ve bence yazısının en can alıcı noktası da şöyle tamamlanmış: “şiddeti her ne olursa olsun sıfır toleransla karşılamak gerek.”

Evet efendim; hani önce insan diyenler, ille de insan diyenler. Ne diyorsunuz bu rakamlara? Bakın hayvana yapılan şiddet insana yapılanın kaç katı. Siz iyisi mi bir kez daha, şapkanız varsa eğer önünüze koyun da şöyle iyice bir düşünün bence.

Bu kadar egoistlik, bu kadar kendi cinsini önde görmek bizim cinsimize özgü bir şey olmalı. Keşke birazcık hayvan olabilsek, keşke onlar kadar içten, sadık, art niyetsiz, beklentisiz olabilsek. Keşke!

ECE BİLGİN

KAYNAK: sakaryagazetesi.com.tr

Ayrıca bakınız

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

Tarihin, en acı olaylarının yaşandığı ve insanlık dışı katliamlarının yapıldığı yerin adıdır, Hollandalı komutanın, silahlardan …

Bir yorum.

  1. Siz canlıların içinde bulunan “can” a göre değil de, dış görünüşe, ya da konuşup konuşamadığına, ya da hakkını savunup savunamadığına bakarak yardım edin.
    Ben de sizi bir gün yardıma muhtaç görürsem, içinizde kalp var mı yok mu bakıp ona göre yardım edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir