Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Ölümü hisseden kedi Oscar’ın hikayesi

Ölümü hisseden kedi Oscar’ın hikayesi

Kediler binlerce yıldır insanlarla birlikte yaşıyorlar ve birçok kültürde bu kendine has ve gizemli hayvanlara kimisi olumlu kimisi olumsuz sayısız özellik atfediliyor. Örneğin kedilerin bizlerin görmediği şeyleri gördüklerine inanılıyor, kedilerle ilgili bunun gibi sayısız inanış var. Yazımızın konusu olan Oscar ise tüm dünyanın tanıdığı bir kedi, zira kendi çapında, yaşadığı yerde ve çalıştığı klinikte zaten efsaneyken hakkında yazılan kitap sayesinde Oscar’ın adı tüm dünyada duyuldu.

O bir tekir

olumu-hisseden-kedi

Oscar beyazları çok olan bir tekir kedi 2005 doğumlu yani geçtiğimiz sene 10. yaşını kutladı. Oscar bir terapi kedisi yani özel olarak eğitilmiş ve bir klinikte “çalışıyor”.

Hayvanların faydasına inanan kliniğin göz bebeği

oscar

Ülkemizde hala pek bilinmese de dünyanın çoğu yerinde hayvanlar ve özellikle kediler terapi için kullanılıyor. Yaşlı ve çocuk terapilerinde mucizeler yaratan mırıltı yumağı kedilerin faydasına inanan Amerika’da bulunan Steere House Nursing and Rehabilitation Center Oscar’ın hem evi hem de iş yeri. Oscar burada hasta yaşlıların kendilerini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Bu klinik özellikle Alzheimer ve Parkinson hastası yaşlıların kaldığı bir merkez.

Klinik çalışanları bir süre sonra Oscar’ın ölüme yakın hastaların yanına yattığını fark ediyor!

olumu-hisseden-kedi-oscar

Terapi kedisi denilince aklınıza zorla alınıp bir yere ya da bir hastanın yanına bırakılan kediler gelmesin; Oscar 41 yataklı klinikte serbest şekilde aynı evindeymiş gibi geziniyor ve canının istediği odaya girerek istediği yaşlının yanına yatıyor ya da kucağına çıkabiliyor. Klinik çalışanları ilginç bir şey keşfediyorlar; Oscar’ın gidip yanına yattığı yaşlılar kısa süre sonra hayatını kaybediyor! Önceleri bunun bir rastlantı olduğunu düşünseler de vakalar çoğaldıkça Oscar’ın ölümü hissettiğine inanmaya başlıyorlar.

2010 yılında David Dossa Oscar’ı konu alan bir kitap yayınladı

oscar-ve-david-dossa

Klinikte çalışan bir doktor olan David Dossa 2010 yılında Oscar’ın bu yeteneğini konu alan, son derece duygusal ve güzel bir kitap yayınladı. En güzel kedili kitaplar yazımızda da bahsettiğimiz bu kitap sayesinde tekir Oscar tüm dünyanın gündemine oturdu. David Dossa’nın yazdığı Ölümü Hisseden Kedi Oscar kitabı best seller oldu ve özellikle kedi severlerin başucu kitaplarından biri haline geldi.

Peki, bilim ne diyor?

oscar-ve-david-dossa-2

Oscar elbette sadece Dr. Dossa’nın kitabına konu olmakla kalmadı ve bilim dünyasının da ilgisini çekti. Oscar’ın ölümü hissetmesi konusunda çeşitli hipotezler var. Bunlardan biri Oscar’ın ölüme yakın insanların yaydığı kimyasalların kokusunu aldığı. David Dossa da bu hipotezi destekleyenlerden. Oscar’ın yanına yattığı yaşlıların en fazla 2 saat içinde hayatını kaybediyor oluşu da bu teorinin gayet mantıklı olduğunu gösteriyor. Ayrıca Oscar’ın ölümün yaydığı bazı diğer kokuları da alabildiği düşünülüyor. Yani yaşlıların ani bir şekilde ölmediği, aslında bir kaç saat önce vücudun ölüme ait kimyasallar dolayısıyla kokular yaymaya başladığı düşünülüyor.

Oscar yaşlıların huzur içinde ölmesini sağlıyor

oscar-olumu-hisseden-kedi

Buraya kadar her şey anlaşılır, peki Oscar neden ölmek üzere olan yaşlıların yanına yatma ihtiyacı hissediyor? Bunun yanıtıysa Oscar’ın ölüme yaklaşan yaşlılara kendilerini iyi hissettirmek, huzur vermek istemesi olarak açıklanıyor.

Öyle ya da böyle Oscar her kedi gibi özel bir kedi, kim bilir dünyanın hangi köşelerinde Oscar gibi nice özelliği olan kediler yaşıyor da haberimiz yok…

 

 

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir