Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Köklenen / Ölümcül Ve Güzel Hint Baklası

Ölümcül Ve Güzel Hint Baklası

Bakliyatlar sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz unsurlarından biri. Ülkemizde de dünyanın hemen her yerinde de severek tüketilen bakliyatların içinde öyle bir tanesi var ki görünümüne aldanıp yemeye kalkarsanız sonunuz ölüm oluyor. Sözünü ettiğimiz bakliyat Hint baklası ya da diğer ismi ile kastor fasulyesi. Görünüş olarak gayet de normal bir fasulyeyi andıran Hint baklası tanelerinin her biri ölümcül etkiye sahip.

Çok hoş bir bitki

Hint baklası çok hoş bir bitki.

Bilimsel adı Ricinus communis olan Hint baklası bitkisi gayet hoş bir görünüme sahip, hatta tüylü birer ponpona benzeyen kırmızı topları ile sevimli de olduğunu söyleyebilmek mümkün. Bu nedenle olsa gerek ülkemizde süs bitkisi olarak da kendi çapında oldukça popüler Hint baklası.

Böyle göründüğüne bakmayın!

Estetik görünümü ile süs bitkisi olarak da popüler Hint baklası

Bahçelerde hoş bir atmosfer yaratmanın yanı sıra endüstriyel olarak da kullanılan kastor fasulyesi her ne kadar çok güzel görünse de siz onun böyle göründüğüne bakmayın, çünkü Hint baklası çok zehirli bir bitki.

Tohumları ölümcül!

Barbunyaya ne kadar da benziyorlar değil mi? Ama bunlar barbunya değil Hint baklası tohumu ve son derece ölümcüller! Yani Hint baklası en zehirli bitkiler arasında yer alıyor.

Sanayinin göz bebeği!

Tabi Hint baklası tohumları zehirli ama bu tohumlardan elde edilen Kastor yağı ya da diğer adı ile Hint yağı başta sanayi olmak üzere kozmetik, tıp gibi çeşitli alanlarda kullanılıyor.

 

Naylon iplerden kumaşlara, elektrik yalıtımından verniğe sayısız alanda kullanılıyor ölümcül Hint baklası yağı. Yani insanlar yiyemeseler de faydalanmanın bir yolunu mutlaka buluyorlar her şeyden 🙂

 

Ayrıca bakınız

Bir Ağaç Kesitini Plak Gibi Dinleyince Ortaya Çıkan İnanılmaz Müzik

Deneysel”, insanı vezir de eder rezil de… Fakat korkmayın, bugün deneysel işlerin en güzellerinden biriyle karşınızdayız. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir