Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Köklenen / Ölümcül Meyvesi İle Dünyanın En Zehirli Ağacı: Manşinel

Ölümcül Meyvesi İle Dünyanın En Zehirli Ağacı: Manşinel

Elma denilince akla gelen ilk şeylerden biri Adem ile Havva’nın elma yüzünden cennetten atılması. Yazımızın konusu olan küçük elma cennetten atılmanıza değil ama ölmenize sebep olabilir! Evet, sözünü ettiğimiz tropik Amerika ve Batı Hindistan’da yetişen Hippomane mancinella yani manşinel. Kendisi dünyanın en zehirli ağacı olarak da haklı bir üne sahip.

Bir ısırık almak öldürmeye yetiyor!

Evet, ne demiştik? Manşinel ağacı küçük, elmaya benzer meyvesi ile ölüm saçıyor, bu küçük elma görünümlü meyveden tek bir ısırık almak bile ölümle sonuçlanıyor. Bu arada daha ilginci bu ağacın meyvesinin ölüme hangi komplikasyonlar nedeni ile yol açtığı hakkında bilgi verilmiyor. (Komplo teorileri devreye girsin!)

Yemeye de gerek yok!

“Aman canım ben de yemem, ne olacak?” diye düşündüyseniz hemen söyleyelim; manşine ağacı meyvesini yemeseniz bile zehirlenmenize neden olabiliyor. Hatta yağmur yağarken bu ağacın üzerinde sıçrayan damlalar bile ciltte yanıklar meydana gelmesine yol açıyor.

Dikkat! Manşinel ağacı!

Dokunmanın hatta dokunmamanın bile çok ağır etkilere sebep vermesi bu ağacın üzerine “dokunmayınız!” tabelaları asılmasına neden olmuş. Bu ağaç Türkiye’de olsaydı hepsini keser kurtulurduk ne güzel, biz ki ağaç kesenler ülkesiyiz. Bu ülkeler de ne salakmış, zehirli ağacı kesmiyorlar… Değil mi ama?

 

 

,

Ayrıca bakınız

Bir Ağaç Kesitini Plak Gibi Dinleyince Ortaya Çıkan İnanılmaz Müzik

Deneysel”, insanı vezir de eder rezil de… Fakat korkmayın, bugün deneysel işlerin en güzellerinden biriyle karşınızdayız. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir