Pazar , Temmuz 21 2019
Anasayfa / Düşünen / Ölümcül Cüce: Kene

Ölümcül Cüce: Kene

Bahara girdik ve artık havalar ısınmaya başladı bu da demek oluyor ki ölümcül cüceler olarak tanımlayabileceğimiz kenelerin ortaya çıkma zamanı yaklaştı. Evet, örümceğimsiler akarlar alt türüne dahil olan kene hepimizin bildiği gibi kan emen bir asalak. Ancak keneleri tehlikeli yapan kan emmelerinden çok kan emerken bulaştırma riski taşıdıkları hastalıklar.

Kenelerden bulaşan hastalıklar kimi zaman insanların ya da hayvanların hayatını kaybetmesine neden olabiliyor, işte bu nedenle kenelere ölümcül cüce diyoruz. Evet, keneler hem hayvanlara hem de insanlara hastalık bulaştırabiliyor, yani bu ölümcül cücelerden kendimizi de hayvanları da korumamız gerekiyor. İşte kenelerden bulaşan hastalıklar.

Lyme hastalığı

Lyme hastalığı kediler, köpekler ve insanlar için ölümcül sonuçlar doğurabilen zoonoz bir hastalık ve keneler yolu ile taşınıyor. Her zaman ölümle sonuçlanmasa da Lyme hastalığı özellikle insanlar için son derece tehlikeli.

Kırım-Kongo kanamalı ateşi

Son yıllarda adını eskisi kadar sık duymasak da bir kaç sene önce ülkemizde çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olan Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığının etkeni nairo virüs ve keneler de bu virüsün taşıyıcısı olabiliyor. Elbette her kene ısırması Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığına neden olmuyor çünkü ancak bu virüse maruz kalmış keneler tarafından ısırılınca bu hastalığa yakalanılıyor.

Beyin iltihabı

Keneler özellikle köpeklerde çok kötü sonuçlanabilen beyin iltihabı hastalığına da neden oluyor. Yani bahara girmiş ve yaz da hızla yaklaşırken kenelere karşı önlem almaya şimdiden başlamamız gerekiyor.

Ayrıca bakınız

Sahibinin Öldüğünden Habersiz Köpek Yatağının Başında Geri Dönmesini Bekledi

ABD’de, sahibinin yaşamını yitirdiğinden habersiz bir şekilde, onu hasta yatağının yanında bekleyen köpek sosyal medyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir