Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / O Bir Değişik! Haiti Yılandişi

O Bir Değişik! Haiti Yılandişi

Yılandişi denilince aklınıza kobraların dişleri falan gibi bir şey gelmiş olabilir ama Haiti yılandişi ne bir yılan ne de yılanın dişi, o çok değişik bir hayvan! Fareye benziyor ama fare değil peki nedir bu Haiti yılandişi?

Az sayıdaki zehirli memeliden biri!

Haiti yılandişi ilginç bir hayvan

Hepimizin bildiği gibi dünyada çok sayıda zehirli hayvan yaşıyor, ancak zehirli memeli sayısı yok denecek kadar az ve Haiti yılandişi işte bu yok denecek kadar az sayıdaki zehirli memeli hayvandan biri.

Tükürüğünde zehir olan 2 memeliden biri

Sadece Hispanyola adasında yaşıyor

Kendisi sadece zehirli memeli olmakla kalmıyor dünyada tükürüğünde zehir bulunan 2 memeli hayvandan da biri aynı zamanda. Bu arada tükürüğünde zehir var ama bu zehir öyle çok beter bir zehir değil, yani hafif bir zehir.

Ağırlığı 1 kiloya kadar ulaşabiliyor

Bu kemirgen desek kemirgen olmayan böcekçil desek böcekçil olmayan nevi şahsına münhasır tombul fare görünümlü canlıların ağırlıkları 600 gr- 1000 gr arasında değişiyor. Yani en ağırı 1 kilo civarında bir ağırlığa sahip.

Yalnızca Hispanyola Adası’nda yaşıyor

 

Varlığı 1883 yılında keşfedilen Haiti yılandişi bilimsel ismi ile Solenodon paradoxus dünya üzerinde yalnızca Karayipler’in Hispanyola Adası’nda yaşıyor. Bilinen tek yakın akrabası Küba zehirdişi olan Haiti yılandişi akrabası Küba zehirdişi ile birlikte Solenodontidae familyasını oluşturuyor. Yani koca familya sadece bu 2 hayvan türünden oluşuyor :).

Tabi ki nesli tükeniyor

Hangi hayvanı yazsak neslinin tükeniyor olduğu bilgisine ulaşıyoruz ne yazık ki. Haiti yılandişi de nesli tükenmekte olan bir canlı. Ve özellikle de Hispanyola adasında popülasyonu artan kedi ve köpekler tarafından avlanması bu ilginç hayvanın neslini tehlikeye sokuyor.

 

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir