Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Nutella Palm yağı için orangutanları öldürüyor!

Nutella Palm yağı için orangutanları öldürüyor!

Kendi adıma tatlı hele de çikolata sevmeyen biri olarak Nutella ve benzeri ürünlere karşı duyulan tutkuyu anlayabilmem mümkün değil. Ancak eğer seviyor bile olsaydım ve Nutella dünyanın en lezzetli çikolatası bile olsaydı bu yazıyı okuduktan sonra kesinlikle ağzıma sürmezdim ve çevremde Nutella tüketen herkesi de uyarmayı kendime görev bilirdim! Evet, Nutella yazımızın başlığında belirttiğimiz gibi içeriğindeki palm yağını elde etmek için ne yazık ki muhteşem canlılar olan orangutanları acımasızca öldürüyor. Öncelikle size biraz orangutanlardan bahsedelim.

Orangutan “insansı” bir türdür

orangutanlar

Orangutan, bilimsel ismi ile Pongo primatlar takımının büyük insansı maymunlar familyasındandır. Hominidae familyasındaki türler arasında orangutanların yanı sıra goriller, şempanzeler ve homo sapiens yani modern insan yani bizler de yer alıyoruz. Daha net ve kısa bir ifade ile orangutanlar ile insanlar aynı familyanın üyesi.

İki tür orangutan bulunuyor

orangutanlar-1

Orangutanlar iki türe ayrılıyor; Sumatra orangutanı ya da bilimsel ismi ile Pongo Abelli ve Borneo orangutanı olarak bilinen Pongo Pygmaeus. Sumatra orangutanı adından da anlaşılacağı üzere Endonezya’da bulunan Sumatra adasına özgü endemik bir tür. Sumatra orangutanı ada canlılarının çoğunda görüldüğü üzere ufak bir orangutan türü ve bu türün nesli hali hazırda tehlike altında. Doğada yaşayan bireylerin sayısının bir kaç bin kadar kaldığı biliniyor. Borneo orangutanı ise yine isminden de anlaşıldığı gibi Borneo Adası’na özgü bir tür ve Sumatra orangutanına kıyasla daha iri yapılı. Ayrıca Borneo orangutanlarının sayısı Sumatra orangutanlarından daha fazla, ancak bu türün de doğadaki sayısının en fazla 40-50 bin arasında olduğu biliniyor.

Peki, Palm yağının orangutanlarla ilgisi ne?

palm-yagi

Palm yağı, diğer ismi ile palmiye yağı palmiye ağacının meyvesinden elde ediliyor. İşte palm yağı ile orangutanların ilgisi de tam bu noktada ortaya çıkıyor zira bu yağ en çok orangutanların yaşam alanı olan Malezya ve Endonezya’daki yağmur ormanlarında üretiliyor. Bu iki ülke palm yağı üretimi için yağmur ormanlarını üstelik korkunç bir hızla yok ediyor ve bu aynı zamanda orangutanların yaşam alanlarının da yok edilmesi anlamına geliyor.

Orangutanlar acı içinde ölüyor!

nutella-orangutan

Yaşam alanları katledilen orangutanlar acı içinde ölüyor! Peki, bununla kalıyor mu? TABİ Kİ HAYIR! Çünkü palm yağı üretimi için yeni plantasyon alanları açmak adına ormanlar yakılıyor ve bu yangınlarda sayıları zaten az olan orangutanlar yanarak hayatını kaybediyor!

Dünya tepkisiz kalmıyor ancak…

nutella-orangutanlari-olduruyor

Dünya elbette bu korkunç görüntülere tepkisiz kalmıyor ancak tepkilerin işe yaradığını söylemek zor. Neden mi? Çünkü ne kadar tepki gösterilirse gösterilsin NUTELLA TÜKETMEYE DEVAM EDEN İNSANLAR OLDUĞU YANİ FERRERO NUTELLA’DAN GELİR ELDE ETMEYE DEVAM ETTİĞİ SÜRECE BU CİNAYETLERİN DURDURULMASI HAYAL! 

Sadece orangutanlar ölmüyor!

Sumatra kaplanı
Sumatra kaplanı

Yağmur ormanlarının yok edilmesi ile birlikte nesli tükenme tehlikesi altına giren tek canlı orangutanlar da değil ayrıca. Yine bu ormanlara özgü türler olan Sumatra kaplanı, Sumatra fili, Sumatra gergedanı, Borneo fili ve Borneo gergedanı da palm yağı üretimi için yapılan faaliyetler nedeni ile hızla yok oluyor!

Palm yağı nerelerde kullanılıyor?

palm-yagi-nerelerde-kullaniliyor

Palm yağı Nutella ile anılsa da ve en çok Nutella yapımı için kullanılsa da elbette palm yağının kullanım alanı Nutella ile sınırlı değil. Hem yemeklik olarak kullanılan palm yağı bunun yanı sıra endüstriyel amaçlarla da kullanılıyor.

Ne yapmalıyız?

nutella-palm-yagi

Başta Green Peace olmak üzere çeşitli çevre ve hayvan örgütleri Nutella’nın palm yağı kullanımını sonlandırması için kampanyalar, protestolar düzenliyor. Elbette bunların hepsine dahil olabilmemiz zor, o halde orangutanlar ve diğer hayvanlar için ne yapabiliriz? Bu sorunun yanıtı çok basit aslında; yapmamız gereken nutella yememek! Ayrıca satın alacağımız ürünlerin etiketlerini okuyarak içinde palm yağı olup olmadığına bakmamız ve palmiye yağı olan ürünleri satın almamamız da son derece etkili olacak hareketler. Unutmayın, talep olmazsa palm yağı üretmek de gerekmez!

Yağmur ormanları dünyanın akciğerleri!

sumatra-yagmur-ormanlari

Yazımızı bitirirken yağmur ormanlarının yok edilmesinin etkisinin yalnızca orada yaşayan orangutanlar ile diğer endemik hayvan türlerine değil tüm dünyaya etkisi olduğunu da belirtelim. Çünkü yağmur ormanları dünyanın akciğerleri ve hızla yok edilmelerinin beraberinde getireceği olumsuzluklar öyle çok ki!!!

Ayrıca bakınız

Partilerin Seçim Bildirgesinde Yer Alan “Hayvan Hakları” Vaatleri Neler?

24 Haziran 2018’de gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne sayılı günler kaldı. Seçime …

17 Yorumlar

 1. Orangutanları koruyun

 2. Hasan Uğurerkan

  Dünyanın neresinde olursa olsun doğamıza ormanlarımıza ve içinde yaşayan tüm canlı varlıklara sahip çıkmak,onları ger türlü korumak insanlık görevimizdir .Lütfen duyarlı olalım.

 3. palm yağı içeren hiçbir ürün kullanılmasın, orangutanlar değil sadece bütün hayvanlar yaşamaya devam etsin, bu onların en doğal hakkı!!!

 4. ZeynepCelikkol

  Uzak dogu ya gitmis herkez palm yagi uretmek icin tabiat uzerinde uygulanan vahseti gormustur . Gorulmeye ek gibi degil cok uzucu . Bunlarin disinda niye cocuklarinizi nutella gibi bir zehir ile beslersiniz cok ozenli ana ve babalar orasi baska dehset vetici bi konu.

 5. Haber başlığını cok dogru bulmadım. Olayı sadece soz konusu ürüne endekslemek ne büyük hata! Su anda yedigim ürünün iceriginde dahi palm yağı var, palm yağı pek cok urunun iceriginde var. Kaldı ki palm yağı tiketiminin hızla artması ve talebi karşılamak üzere bu ekosistemin dengesini bozacak şekilde hareket edilmesi sadece orangutanlar
  Degil tüm dünyayi etkiler. Nasil ki petrol platformlarindan kutup ayıları degil tüm dunya aslinda etkileniyorsa. HEDEF DOGRU TÜKETİM, CEVRE BİLINCI YÜKSEK NESIL

  • Işıl Hanım yazıda zaten tüketici olarak üstümüze düşenlerden bahsediliyor, ayrıca Nutella palm yağının ana kullanıcısı konumunda, yine de yazıda yine başka birçok üründe palm yağı kullanıldığının dolayısıyla alışveriş yaparken ürün etiketlerini okumanın ve içinde palm yağı olan ürünleri almamanın önemi de vurgulanmış!!! Tüm bu nedenlerle eleştirilerinizi haklı bulmadım…

 6. Olay doğru haberin başlığı yanlış kanaatimce. Çünkü palm yağını kullanan ne sadece nutella ne de palm yağı uretilecek diye zulm goren canlılar orangutanlar. Sorun ekosistem sorunu dünyanın sorunu tek muatap da bahsi geçen marka değil.

 7. Ayrıca yağmur ormanlarının yok edilmesinin tüm dünyayı etkilediğini de belirttim. Bunun yanı sıra palm yağı üretimi nedeniyle orangutanlarım yanı sıra nesli tükenme tehlikesi altına girmiş olan diğer endemik hayvan türlerinden de bahsettim. Daha ne yazabilirdim???

 8. Bu nasıl bir karalama kampanyası acaba..nedense mantıklı düşününce bu yazının karalama kampanyası olduğu aşikar…1. Sorum bu yağı sadece Nutella mı kullanıyor…2.sorum belge delil fotoğraf elinizde varmı 3. Sorum eğer delil yoksa bu karalama değilde nedir?

  • Yazıda sadece Nutella kullanmıyor deniliyor, ayrıca bunu biz söylemiyoruz Green Peace, Peta, Alf ve daha birçok çevre ve hayvan örgütü yıllardır bu konu ile ilgili tonlarca kampanya düzenliyorlar. Buraya karalama kampanyası yazmaya harcadığınız enerjiyi google’a NUTELLA ORANGUTAN YA DA NUTELLA PALM YAĞI yazmaya harcamış olsaydınız bu konunun karalama değil gerçeğin ta kendisi olduğunu yüzlerce farklı kanaldan öğrenebilirdiniz Osman Bey…

 9. Fulya Karakaş

  Geçenlerde palm yağıyla ilgili Nutella’yı da hedef alan bir paylaşım yaptıktan sonra araştırdım ki palm yağı üretim zincirinin sürdürülebilir olması ve doğal yaşama verdiği zararın minimuma indirilmesini hedefleyen Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO) adında bir oluşum mevcutmuş. Üyeleri arasında yetiştiricileri, üreticileri, toptancıları, STKlar vs. birçok bileşen var. 8 adet kriterleri var aşağıda paylaşacağım, bu kriterlere uyuma göre sertifikalandırma yapıyorlar ve sertifikalandırdıkları üyeleri de denetlemeye devam ediyorlar. RSPO’nun raporlarına göre Aralık 2012’de Nutella’nın da bağlı olduğu Ferrero markası sertifikasını almış ve o zamandan bu yana da palm yağı üretimiyle, karbon salınımıyla, ormansızlaşmayla vs. ilgili başka gruplara da katılmış ve anlaşmalar imzalamış. Birçok tanıdık marka da aynı şekilde bu RSPO’ya üye ancak yine de dünyadaki palm yağı üretiminin -tonaj bazında sanırım- %17’lik bir kısmı RSPO tarafından sertifikalandırılmış bugüne kadar. Yani daha çok yol var gidecek ki doğayı tahrip eden tek şey palm yağı olsa keşke 🙂
  Merak edenler için bahsettiğim kriterlere şuradan ulaşılabilir: http://www.rspo.org/about

  • Çok komik ya yayınladıkları kriterler muazzam güzellikteki yağmur ormanlarının yok edilmesine engel teşkil etmiş mi göstermelik kriterleri savunacak değilim sonucu merak edenler Google tıklayın ve yağmur ormanlarının bilmem ne kriterleri ile nasıl yok edildiğine baksın kendi adıma çocuklarıma bir parça yeşil bir parça mavi birakamiyacagimin uzuntusundeyim bazıları hafife alabilir bu katliam her ülkede dünyanın her bir karşısında olunca durum daha vahim..

 10. bence herkezen imza toplanmalı elimizden geleni yapmalı ayrıca palm yağı bulunan ürünleri almassak orangutanl şuan ar ve daha büsürü hayvanlar yok olmaz şuan en çok bize benzeyen akkılı masum varlıkları böyle acı acı ölümlerine mi bırakalım birazcık kendinizi onların yerine koyun 10 dakikada buraya yorum yzmak yerine bence kendinizi o hayvanların yerine koyun onlar orada yaşam mücadelesi verirken biz burda gülüp dışarı çıkıp hattan memnun bir şekil de hiç bişiy yapmadan hazır bekliyoruz ama dünya böyle değil arkadaşlar ama dünya böyle değil hazır beklemek le yürümez bu işler hazır bekleyen 100 yıl öncesi hazır bekleyen kişilerde oldu ama bir sonuca ulaşamadılar onnun için hazır beklemek yerine herşeyi göze alarak o masum hayvanları kurtarmak için imza toplamalııyız eğer birlik olur beraberlik oluşturursak bu işi tamamiyle başarma gücümüz 100 de 90 a çıkabilir ayrıca green peace peta alf veya başka hayvanseverler başaramadı diye bizde mi başaramıyacaz diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz hakikatten çok yanılıyorsunuz ayrıca yazdığım gibi 10 dakika buraya yazmak yerine bir düşünün ve bu yazımı okuyorsanız hepinize sesimi duyuruyorum eğer şimdi sesimi duyup söylediklerimi kalbinize geçrdiyseniz neolur kötü düşüncelerinizden ricam ile vazgeçin ve elinizden ne geliyorsa yapın ONLARI KORUYUN

 11. tatlı çok seven fakat Nutella’nın tadını kesinlikle bilmeyen biri olarak başlığı çok çok yanlış bulduğumu belirtmem gerek. sanki silahı eline alıp onları vuruyor ve yağı onlardan elde ediyor gibi anlam çıkıyor. Işıl Acar hanımın dediği gibi sorun ekosistem sorunu, bütün dünyayı ilgilendiriyor.

  • Sizin öldürmekten anladığınız ille de silah ile kafadan vurulmak olabilir ancak biri silahla vurulmadı diye bu cinayeti cinayet olmaktan çıkartmaz! Nutella’nın ana tüketicisi olduğu palm yağı üretimi için yapılan faaliyetler orangutanlar başta olmak üzere birçok canlının ölümüne yol açıyor ve bana göre bunların adı cinayet! Ben sizi evinizi yakıp öldürsem örneğin bu silahla vurup öldürmediğim için cinayet sayılmayacak mı acaba Saliha hanım? Çok ilginç bir bakış açısı sunmuşsunuz!!!

 12. Yani öyle bir yazı başlığı atmişsiniz ki ve epey ilerledikten sonra yazının ortasında bağlantıyı kurabilmişsiniz palm yağı ile orangutan arasındaki. Yazıyı başlarda okuyunca yağ orangutandan elde ediliyor gibi bir algı ile yazmışsın. Başında belirtseniz daha mantıklı olurdu ve her hayvan için !!!!

 13. Çok komik ya yayınladıkları kriterler muazzam güzellikteki yağmur ormanlarının yok edilmesine engel teşkil etmiş mi göstermelik kriterleri savunacak değilim sonucu merak edenler Google tıklayın ve yağmur ormanlarının bilmem ne kriterleri ile nasıl yok edildiğine baksın kendi adıma çocuklarıma bir parça yeşil bir parça mavi birakamiyacagimin uzuntusundeyim bazıları hafife alabilir bu katliam her ülkede dünyanın her bir karşısında olunca durum daha vahim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir