Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Nisan Ayının Yıldızı Semizotunun Faydaları

Nisan Ayının Yıldızı Semizotunun Faydaları

Nisan ayı özellikle sağlıklı yiyecekler açısından büyük bir zenginlik sunuyor ve bu yiyeceklerin hem en sağlıklısı hem de en lezzetlisi tabi ki semizotu. Nisan ayı boyunca bu leziz ve sağlıklı bitkiyi bol bol yemek kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve aynı zamanda form tutmanıza da yardımcı olacak zira semizotu çok düşük kalorili bir besin. Ana vatanı Hindistan olsa da bu leziz bitki ülkemizde de yaygın olarak yetişiyor, hatta bazı yerlerde kendiliğinden bile çıkabiliyor.

Semizotu kaç kalori?

100 gr semizotu sadece 16 kalori!

100 gram semizotu sadece 16 kalori! Yani bir porsiyon semizotu yediğinizden bu muhteşem bitkinin sayısız faydasından yararlanacak ama buna karşın fazla kalori almayacaksınız.

C Vitamini ve demir deposu

Semizotunun faydaları içinde en önemlisi C vitamini ve demir açısından çok zengin olması.

Kanserden koruyor!

Kabızlık sorununu ortadan kaldıran semizotu kanserden de koruyor.

Kanserden koruma özelliği de bulunan semizotu lif açısından da zengin ve bu sayede kabızlık sorunu çekenler için de son derece yararlı.

Omega 3 içeriyor

Semizotu omega 3 açısından da zengin.

Vücut için vazgeçilmez olan omega 3 ve doymamış yağlar semizotunda yoğun olarak bulunuyor. Yani et, balık tüketmeyenler düzenli olarak semizotu yiyerek bu açıklarını kapatabilirler.

Çiğ olarak tüketilmesi daha doğru

Semizotu salatası

Semizotu çiğ ya da pişmiş olarak yenilebiliyor, ancak uzmanlar bu bitkinin çiğ olarak tüketilmesinin daha faydalı olduğu konusunda hemfikirler. Kısacası hazır Nisan ayındayken ve bu ay semizotunun en yoğun olduğu dönemken sofranızdan semizotunu eksik etmeyerek zayıflayabilir, bir yandan da vücudunuzu daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

 

 

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir