Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Nesli tehlike altındaki 6 kedi türü

Nesli tehlike altındaki 6 kedi türü

İnsanların sayısı çoğaldıkça ne yazık ki hayvanların yaşam alanlarını ellerinden alıyorlar ve birçok hayvanın nesli insanların çeşitli faaliyetleri nedeniyle tükeniyor ve bu hayvan türlerine tabi ki kediler de dahil. Dünyanın farklı bölgelerinde doğal yaşam alanlarının, besin kaynaklarının azalmasının yanı sıra yoğun avlanma yüzünden de yok olmak üzere olan kedi türleri var. İşte nesli tükenme tehlikesi altındaki kedi türleri.

1- Amur parsı

amur-parsi

Kedigilleri familyasına dahil bir pars türü olan Amur parsı, bilimsel ismi ile Panthera pardus orientalis dünya üzerinden yok olmak üzere! Amur nehri Vadisi, Çin ve Kore’de yaşayan bu pars türünün doğada yaşayan birey sayısının yalnızca 25 civarında olduğu düşünülüyor. Yani bu muhteşem büyük kedi belki de sadece bir kaç yıl içinde dünyayı terk etmiş olacak.

2- İber vaşağı

iber-vasagi

Yalnızda İspanya ve Portekiz’de yaşayan İber vaşağı, bilimsel ismi ile Lynx pardinus da nesli ciddi şekilde tükenme tehlikesi altındaki bir kedi türü. İber vaşağının soyunun tükenmemesi için dişi vaşak Sally’nin yavrulaması sağlanmıştır. Sally 2005 yılında 3, 2006 yılındaysa 2 vaşak yavrusu dünyaya getirmiştir. Şu anda esaret altında yaşayan 15 kadar İber vaşağı olduğu biliniyor.

3- Asya çitası

asya-citasi

Bilimsel ismi Acinonyx jubatus venaticus olan Asya çitası da aynı diğer nesli tükenme tehlikesi altındaki kedi türleri gibi yaşam alanlarının talan edilmesi, besin kaynaklarının yok edilmesi ve tabi ki yasadışı avlanma sebebi ile yok olmak üzere. Bugün yalnızca İran’da 100 ya da daha az sayıda Asya çitası kaldığı düşünülüyor.

4- İriomote kedisi

iriomote-kedisi-2

Listemizdeki diğer kedilerin çoğu büyük kediler sınıfındayken yalnızca Japonya’nın  Ryūkyū Adaları ‘nın en güneyinde bulunan Iriomote’de yaşayan İriomote kedisi küçük bir vahşi kedi türü. İlk kez 1967 senesinde bilimsel olarak tanımlanan bu kedi türünün doğadaki popülasyonunun en fazla 100 yetişkin bireyden oluştuğu bilinmektedir.

5- İskoç yaban kedisi

iskoc-yaban-kedisi

Bilimsel adı Felis silvestris grampia olan İskoç yaban kedisi adından da anlaşılacağı üzere Avrupa’ya özgü bir kedi türü ve İskoçya’nın dağlık alanlarında yaşıyor. Bu harika kedi türünün de nesli ne yazık ki tükenmek üzere ve doğada tam olarak kaç İskoç yaban kedisi bulunduğuna ilişkin kesin bilgiler de yok ne yazık ki.

6- Güney Çin kaplanı

guney-cin-kaplani

Bilimsel ismi Panthera tigris amoyensis adından da anlaşılacağı üzere Çin’in güneyinde bulunan ormanlarda yaşıyor. Panthera tigris türünün bir üyesi olan Güney Çin kaplanları öylesine azalmış durumdaki uzmanlar bu nadide kaplan türünden doğada en fazla 30 birey kaldığını belirtiyorlar. Bu da demek oluyor ki çok yakın bir zamanda bu muhteşem kaplan türü de dünyayı terk edebilir.

Nesli tükenmek üzere olan kedi türleri ne yazık ki insanlar yüzünden kaybolma tehlikesi ile karşı karşıyalar. Umuyoruz insanlar çok geç olmadan doğa ve hayvanlar ile uyum içinde ve daha da önemlisi onlara zarar vermeyecek şekilde yaşamayı öğrenirler ve ne bu kedilerin ne de diğer canlıların nesli tükenmez.

Yazımızı bitirirken Borneo ve Sumatra’da palm yağı elde etmek için yağmur ormanlarını katleden Nutella daha doğrusu Nutella’nın üreticisi Ferrero’nun da bu yaptığı ile orangutanlar başta olmak üzere Sumatra fili, Sumatra kaplanı gibi türlerin neslinin tükenmesinde ciddi şekilde rol oynadığını ekleyelim. Bu konu hakkında daha geniş bilgi edinmek için Nutella palm yağı için orangutanları öldürüyor yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir yorum.

  1. Bu hayvanlar çok güzelmiş👍👍👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir