Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Köklenen / Muhteşem Görünen 5 Etçil Bitki

Muhteşem Görünen 5 Etçil Bitki

Bitkiler korkunç bir çeşitliliğe sahipler ve bu çeşitlilik içinde en nevi şahsına münhasır olanlar da şüphesiz ki etçil bitkiler. Etobur bitkiler de denilen ve adından da anlaşılacağı üzere et yiyerek beslenen bu bitkiler doğanın ne kadar çeşitli olabileceğini gözler önüne seriyor. İşte muhteşem etçil bitkiler.

1.Sarracenia

Etobur bitki Sarracenia

Amerika’da ve Kanada’da görülen bir bitki olan sarranecia böcekleri ve sinekleri yutar. Bunun için harika bir planı vardır; boru şeklindeki çiçeklerinin uçları tatlı bir madde ile kaplıdır ve böcekler ile sinekleri bu madde ile kendine çeker. Bu maddenin çekimine kapılıp gelen sinek ve böcekler yapışırlar ve ardından çiçeğin içine doğru kayarak yemi olurlar.

2.Nephentes

Et yiyen bitki nephentes

Suibriği olarak da bilinen etobur bitki nephentes Uzak doğu ve Filipinler’de görülür. Bu güzel etobur bitki de kokusuyla avını kendine çeker ve içine düşürerek öğütür. Bu arada çok güzel bir bitki olduğu için Türkiye’de de seralarda süs bitkisi olarak yetiştirilir.

3.Heliamphora

Ne kadar güzel bir çiçek değil mi? Heliamphora bitkisi de avlarını ağına düşürmek için çekici bir kokuya sahip olan nektarını kullanır ve mis kokulu nekratına kanıp gelen avlarını bir güzel midesine indirir. Tabi aslında bu bitkinin midesi yoktur, ama böcekleri sindirir.

4.Pinguicula

Sineklerden şikayet ediyorsanız Pinguicula bitkisi tam aradığınız şey! Bu bitkinin yapraklı yapışkan bir maddeyle kaplıdır ve sinekler bu maddeye yapışır. Çok estetik bir bitki olan Pinguicula bu nedenle gayet de popüler bir süs bitkisidir.

5.Drosera

Bu dünyanın dışından gelmiş gibi görünen etobur bitki drosera sinekleri ve böcekleri yapraklarının üstünü kaplayan mukus tabakası ile yakalar.

Tabi ki dünyada bunlardan başka çok sayıda etobur bitkiler bulunuyor, bunlar yalnızca en estetik görünenleri.

 

Ayrıca bakınız

Bir Ağaç Kesitini Plak Gibi Dinleyince Ortaya Çıkan İnanılmaz Müzik

Deneysel”, insanı vezir de eder rezil de… Fakat korkmayın, bugün deneysel işlerin en güzellerinden biriyle karşınızdayız. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir